Zniczodzielnia w Rzeszowie

i

Autor: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa Co zrobić ze zużytymi zniczami?

Informacje

Co zrobić ze zużytymi zniczami? Rzeszów oferuje „zniczodzielnię”

2024-10-30 10:44

Coraz więcej Polaków zastanawia się, jak ekologicznie obchodzić się ze zużytymi zniczami, które po Wszystkich Świętych masowo zalegają na cmentarzach. Odpowiedź na ten problem znalazł Rzeszów, wprowadzając innowacyjne rozwiązanie w postaci „zniczodzielni” – miejsca, gdzie można zostawić używane, ale wciąż nadające się do użytku znicze. Inicjatywa ta pozwala nadać starym lampionom drugie życie, jednocześnie zmniejszając ilość odpadów.

Drugie życie dla zużytych zniczy. Rzeszów oferuje zniczodzielnię 

Każdego roku, szczególnie w okresie Wszystkich Świętych, polskie cmentarze toną w zniczach. Miliony światełek symbolizujących pamięć o bliskich po kilku dniach gasną, pozostawiając po sobie ogromne ilości zużytego szkła, plastiku oraz wosku. Zdecydowana większość tych materiałów kończy w śmietnikach, a to prowadzi do znacznego obciążenia środowiska. W odpowiedzi na ten problem  Rzeszów wprowadził innowacyjne rozwiązanie: zniczodzielnię. Dzięki niej mieszkańcy mogą nadać starym zniczom „drugie życie”, co sprzyja nie tylko środowisku, ale także społeczności lokalnej.

„Zniczodzielnia” to miejsce na cmentarzu, gdzie każdy może zostawić niepotrzebne już, ale nadające się do użytku znicze, które mogą zostać wykorzystane przez innych. Inicjatywa ma na celu przede wszystkim ograniczenie odpadów oraz promowanie idei ponownego użycia. Znicze są tam gromadzone w specjalnych miejscach – wystarczy jedynie oczyścić je z resztek wosku i umieścić na półkach. W ten sposób inne osoby, które być może nie mają własnych zniczy lub chcą skorzystać z bardziej ekologicznego rozwiązania, mogą bezpłatnie zabrać je i wykorzystać. To proste, a zarazem niezwykle praktyczne podejście zyskuje coraz więcej zwolenników.

Gdzie możemy oddać stare znicze w Rzeszowie? 

- Jeśli chcesz zmienić znicze na nowe, a stare są w całkiem dobrym stanie, zostaw je na półce. Może ktoś będzie chciał dać im drugie życie. Rozstawiliśmy półki na używane lampiony w nowych miejscach - czytamy na profilu facebookowym Rzeszowa. 

Zmniejszając ilość odpadów, stare znicze można oddać na specjalne półki, które aktualnie znajdują się przy cmentarzach:

  •  na ul. Robotniczej (Zalesie)
  •  na ul. Świętokrzyskiej (Zwięczyca)
  •  na ul. Lwowskiej (Pobitno)
  •  na ul. Cienistej (Wilkowyja)

Oddanie znicza do „zniczodzielni” wymaga jedynie minimalnego wysiłku. Przede wszystkim warto dokładnie oczyścić znicz z resztek wosku i upewnić się, że jest on w dobrym stanie, aby inni mogli go bezpiecznie wykorzystać. Znicze z pękniętym szkłem lub uszkodzonymi plastikowymi elementami niestety się nie nadają, ale te, które są całe i estetyczne, mogą znaleźć nowy dom na cmentarzu. Najlepiej jest też usunąć wszelkie etykiety lub napisy, dzięki czemu znicz stanie się bardziej uniwersalny.

Rzeszowska „zniczodzielnia” to inicjatywa, która, choć z pozoru prosta, niesie ze sobą silne przesłanie proekologiczne. Pokazuje, że każdy z nas może mieć wpływ na środowisko, podejmując świadome decyzje i ponownie wykorzystując przedmioty, które zwykle trafiają do śmietnika. W dobie narastającego kryzysu klimatycznego, takie działania są niezwykle ważne i inspirujące.

ZOBACZ: CENY PALIW NA STACJACH TUŻ PRZED DNIEM WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH 

Przygotowania do 1 listopada na największym cmentarzu w Polsce