Wszystkich Świętych 2024. Wierni odwiedzają cmentarza, a czy musza odwiedzić także kościół?
1 listopada, obchodzony jako uroczystość Wszystkich Świętych, jest jednym z najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym Kościoła Katolickiego. To święto, podczas którego wierni upamiętniają wszystkich świętych, zarówno tych kanonizowanych, jak i niekanonizowanych, którzy osiągnęli wieczne szczęście w niebie. W Polsce dzień ten ma również głębokie znaczenie kulturowe, gdyż jest czasem odwiedzania grobów bliskich zmarłych i modlitwy za ich dusze. Polacy całymi rodzinami odwiedzają cmentarze, zapalają znicze i stawiają kwiaty na grobach. Zmarli są obecni także w naszych myślach i modlitwie. W kościołach w ten dzień odprawiane są msze za zmarłych. Wielu z nas udaje się na cmentarze, ale nie wszyscy wierni wiedzą, czy 1 listopada trzeba iść do kościoła.
Czy 1 listopada trzeba iść do kościoła?
Z punktu widzenia przepisów kościelnych, 1 listopada jest dniem obowiązkowym jeśli chodzi o uczestnictwo we mszy świętej. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, wierni katoliccy są zobowiązani do uczestniczenia w Eucharystii w tzw. święta nakazane. W Polsce, poza niedzielami, do takich dni zalicza się sześć głównych uroczystości, w tym właśnie uroczystość Wszystkich Świętych. Zatem, w normalnych okolicznościach, każdy wierny katolik powinien tego dnia pójść do kościoła i uczestniczyć we mszy świętej.
1 listopada, w uroczystość Wszystkich Świętych wiele parafii organizuje msze święte na cmentarzach. Są one zazwyczaj połączone z procesją wokół grobów. Jeżeli zatem chcemy uczestniczyć we mszy świętej 1 listopada, niekoniecznie musimy udać się do kościoła. Msza święta odprawiana na cmentarzu lub okolicznej kaplicy, także jest traktowana jako spełnienie katolickiego obowiązku.
Stanowisko Kościoła jest zatem jednoznaczne: obecność na mszy świętej w dniu 1 listopada jest obowiązkiem wynikającym z wiary i posłuszeństwa wobec nauki Kościoła. Uczestnictwo we mszy tego dnia nie tylko pozwala oddać hołd świętym, ale jest też okazją do przypomnienia sobie o wspólnocie z kościołem powszechnym, czyli zarówno z żyjącymi wiernymi, jak i z tymi, którzy osiągnęli zbawienie. Kościół podkreśla również, że w ten sposób wierni mają możliwość pogłębienia swojego duchowego życia i nawiązania łączności z niebem, a także proszenia o wstawiennictwo świętych w codziennych trudnościach.
ZOBACZ: CENY ZNICZY I KWIATÓW NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH 2024