Spis treści
Co zrobić z opadającymi liśćmi?
Opadające liście to bezdyskusyjnie najbardziej charakterystyczny objaw jesieni. Różnorodne barwy liści mogą sprawić, że krajobraz za oknem staje się wyjątkowy. Ale żeby nie było tak idealnie, nie sposób nie dostrzec także pewnych minusów tego zjawiska. Gdy liści jest za dużo, pojawia się pytanie, co z nimi zrobić.
Warto pamiętać, że zbyt dokładne grabienie liści szkodzi środowisku. Są one bowiem naturalnym organicznym nawozem. Ich obecność na glebie poprawia jej jakość, a także stanowi ochronę dla wielu organizmów. Opadłe liście dają schronienie na przykład owadom i pajęczakom, ale także większym zwierzętom, jak chociażby jeżom. W liściach często żerują także ptaki, dla których stanowią one miejsce do znajdowania pożywienia zimą.
Jaką funkcję pełnią liście?
Warto pozostawiać liście pod drzewami. W dużych pryzmach, przykrytych gałęziami, legowiska tworzą sobie jeże. To dla nich idealne schronienie podczas jesienno-zimowego okresu. Co warto zaznaczyć, liście to nie śmieci, a bardzo często lądują w foliowych workach, jako odpady organiczne. To jednak błąd, gdyż powinny one pozostać w ekosystemie. Jeżeli musimy dokładnie zgrabić liście, warto przeznaczyć je na kompost w przydomowym kompostowniku.
Liście posiadają także niezaprzeczalną zaletę dla przydomowych ogródków. Warstwa opadłych z drzew liści ogranicza ubijanie wierzchniej warstwy gleby, co zapobiega uszkodzeniu konarów drzew, a w późniejszym efekcie ich obumarciu. Liście zatrzymują także wodę w glebie. Chronią również rośliny przed ujemnymi temperaturami.
ZOBACZ: GDZIE JESIENIĄ POLECIMY Z LOTNISKA W JASIONCE?
Polecany artykuł: