Co możemy robić na zwolnieniu lekarskim, a za co grozi nam odebranie zasiłku chorobowego?

i

Autor: pixabay.com

Porady

Kontrole lekarskie z ZUS. Za to odbiorą ci zasiłek

2023-03-27 12:00

Zwolnienie lekarskie coraz częściej jest przez nas traktowane jako dodatkowy urlop służący na wykonanie różnych czynności. Ostatnio dochodzi jednak do kontroli ZUS-u, które mogą wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Co wolno nam robić na zwolnieniu, a za co może czekać nas kara?

Kontrole ZUS. Mogą sprawdzić, co robisz na zwolnieniu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może kontrolować pracowników, którzy przebywają na zwolnieniu lekarskim. Prawo pozwala także na sprawdzenie, czy wystawione L4 jest przyznane zasadnie. Ważny jest fakt, o którym często zapominamy, że będąc na zwolnieniu lekarskim powinniśmy przebywać w miejscu, które wskazane jest w dokumencie zatwierdzonym przez lekarza. Jak wynika z danych ZUS-u przedstawionych przez portal pit.pl, w pierwszym półroczu 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał ponad dziesięć tysięcy decyzji o wstrzymaniu wypłacania zasiłków chorobowych. Łączna kwota cofniętych zasiłków to ponad 77 milinów złotych.

Obecne przepisy jasno wskazują, że pracownik, któremu wystawione zostało zwolnienie lekarskie, powinien przebywać w miejscu, które sam wcześniej wskazał. Kontroli wykorzystywania zaświadczeń lekarskich dokonuje się w:

  • miejscu zamieszkania
  • miejscu czasowego pobytu
  • miejscu pracy lub w miejscu prowadzenia działalności pozarolniczej 
  • innym miejscu, jeżeli z posiadanych informacji wynika, że jest to celowe. 

Za to może grozić kara

Z pewnością każdego z nas interesuje, czego nie wolno nam robić przebywając na zwolnieniu lekarskim. Jak mówi wyrok Sądu Najwyższego z 2010 roku, na utratę prawa do zasiłku mogą narazić się osoby, które wykonują pracę zarobkową w okresie niezdolności do pracy oraz wykorzystują zwolnienie w sposób niezgodny z jego celem. Przykładami takich aktywności mogą być:

  • praca na działce
  • praca w gospodarstwie rolnym
  • remont mieszkania
  • wyjazd rekreacyjny
  • udział w wydarzeniach sportowych czy kulturalnych.

Przy każdym rodzaju zwolnienia pracownik może opuścić miejsce zamieszkania, ale tylko po to, aby zrealizować podstawowe potrzeby życiowe. Mowa tu o wyjściu na zakupy, do apteki czy na wizytę do lekarza. W razie kontroli ZUS-u możemy w takich sytuacjach zostać poproszeni o dowody naszych aktywności, warto zatem zachować receptę bądź paragon, aby uniknąć niepotrzebnych problemów.

"Pracownica" ZUS oszukała 81-latkę