Spis treści
- Opryski zabijają pszczele rodziny
- Apel PODR o właściwe stosowanie oprysków: Musimy znaleźć kompromis
Opryski zabijają pszczele rodziny
Od kilku tygodni obserwujemy opryskiwanie nie tylko pól uprawnych, ale także działek, ogrodów, sadów, czy kwitnących chwastów w miastach i ich obrzeżach. Problem niewłaściwego stosowania środków ochrony roślin jest obecny nawet ogródkach działkowych ROD.
Bardzo dużo mówi się o ochronie środowiska, a w tym w szczególności zapylaczy właśnie z racji tej powszechnej dostępności do środków ochrony roślin. Używanie tych środków niesie ze sobą pewne korzyści, bo szkodniki, choroby i chwasty zmniejszają jakość i ilość plonów. Są też negatywne skutki. Jednym z nich jest upadek pszczelich rodzin i innych zapylaczy - Natalia Jakubus, specjalista ds. produkcji zwierzęcej w Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego.
CZYTAJ TAKŻE: Toksyczny owad w Polsce. Niewielka ilość jadu to dawka śmiertelna dla człowieka
Apel PODR o właściwe stosowanie oprysków: Musimy znaleźć kompromis
Musimy znaleźć kompromis pomiędzy stosowaniem ochrony a dbałością o środowisko.
Jako Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Roślinnego zwracamy się z olbrzymim apelem do wszystkich, którzy planują wykonywać zabiegi ochronne, aby stosowali środki ochrony roślin. zgodnie z tym, co zawarte jest na etykiecie. Oprysków nie można wykonywać w czasie oblotów pszczół, które trwają od samego świtu do zmierzchu. Wystarczą tak naprawdę dobre chęci i zdrowy rozsądek, aby przestrzegać zasad ochrony zapylaczy przed otruciami – apeluje Natalia Jakubus.
Specjalistka PODR dodaje, że nie należy opryskiwać plantacji z kwitnącymi chwastami, a opryski trzeba wykonywać w godzinach wieczornych po oblocie pszczół.
Stosowanie zabiegów na noc przynosi najlepsze efekty w ochronie i nie truje owadów. Weźmy pod uwagę, czy nie ma w sąsiedztwie naszego pola, czy działki pasieki. Stosujmy środki o możliwie krótkim okresie prewencji szczególnie w przypadku środków owadobójczych. W przypadku działek i mniejszych areałów zalecamy stosować naturalne środki – podkreśla.
ZOBACZ: Ceny truskawek na targu w Rzeszowie