Podwyżki dla pracowników samorządowych
Pracownicy samorządowi wielokrotnie podkreślali i sygnalizowali potrzebę poprawienia ich sytuacji płacowej. Domagali się podwyższenia kwot we wszystkich kategoriach zaszeregowania, ponieważ aktualne stawki są po prostu za niskie. Co więcej, niewielkie zarobki nie zachęcają osób poszukujących zatrudnienia do podjęcia pracy.
Rozporządzenie, które wejdzie w życie od 1 lipca 2024 roku podwyższy kwoty minimalnego wynagrodzenia zasadniczego do wysokości 4 tys. złotych w I kategorii zaszeregowania, a także do 6,2 tys. złotych w ostatniej, czyli XX kategorii zaszeregowania. To oznacza, że już niedługo pracowników samorządowych czekają podwyżki od 700 do nawet 1000 zł.
Będą zarabiać mniej niż najniższa krajowa?
W uzasadnieniu zaznaczono, że w zaproponowanej tabeli poziom minimalnego wynagrodzenia zasadniczego do VI kat. jest niższy od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, jednak pracodawca w przypadku, gdy pracownik jest uprawniony jedynie do wynagrodzenia zasadniczego, będzie mógł ustalić gwarantowaną ustawowo wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Należy zauważyć, że wynagrodzenie pracownika samorządowego nie może być ustalone poniżej kwoty określonej dla przypisanej mu kategorii zaszeregowania, co może oznaczać obligatoryjne podwyżki. Zatem ustalenie poziomu minimalnego wynagrodzenia zasadniczego w I kat. zaszeregowania dla pracowników samorządowych na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę tj. w wysokości 4300 zł oznaczałoby 30 proc. podwyżkę (1000 zł). W sytuacji, gdy podwyżki dla pracowników państwowej sfery budżetowej określone są na poziomie 20 proc. – zaznaczono w uzasadnieniu.
Jak przypomniano w uzasadnieniu do projektu, minimalne wynagrodzenie za pracę poza wynagrodzeniem zasadniczym obejmuje również inne składniki wynagrodzenia i świadczenia pracownicze, w tym m.in. dodatek funkcyjny, premie, nagrody oraz dodatki do wynagrodzenia z wyjątkami określonymi w ustawie.