Budzi się ogromny superwulkan. Może zasypać popiołem połowę Europy!

i

Autor: Fot. Google Maps/YouTube INGVvulcani

Ciekawostki

Budzi się ogromny superwulkan. Może zasypać popiołem połowę Europy!

2023-06-15 12:31

To byłoby bezprecedensowe wydarzenie, które zagroziło by tysiącom żyć na naszym kontynencie. Mowa o erupcji superwulkanu Pola Flegrejskie (Campni Felgrei). Jego wcześniejsze erupcje były katastrofalne w skutkach, a kolejna może nadejść w niedługim czasie. Naukowcy wciąż odkrywają zagadkę tego superwulkanu.

Spis treści

  1. Superwulkan Campi Flegrei zagrożeniem dla ludzi
  2. Niepokojące odkrycia naukowców. Pola Fregrejskie zagrozi ludzkości?
  3. Campi Felgrei przeraża
  4. Przy Campi Fregrei mieszka 800 tys. osób. Jest plan ewakuacji!

Superwulkan Campi Flegrei zagrożeniem dla ludzi

Pola Flegrejskie zalicza się do superwulkanów. W kalderze Campi Flegrei znajduje się włoskie miasto Neapol, dlatego ten obiekt jest pod stałą obserwacją naukowców. Jego przeszłe erupcje były katastrofalne w skutkach. Jak podaje czasopismo "Nature's Communications Earth & Environment", 30 tysięcy lat temu to Campi Flegrei przyczynił się do zagłady człowieka neandertalskiego. Ostatnią aktywność superwulkanu odnotowano w 1538 roku, a kolejna może nadejść niespodziewanie i znów zagrozić ludzkości.

Niepokojące odkrycia naukowców. Pola Fregrejskie zagrozi ludzkości?

Sądzono, że superwulkan wybuchał co 25 tysięcy lat, jednak ilość popiołów z dna Morza Śródziemnego wskazuję, że wielkie erupcje były o wiele częstsze, bo co 10-15 tysięcy lat. Jednak nie to odkrycie jest przerażające. "Nature's Communications Earth & Environment" opisuje, że części Campi Flegrei zostały rozciągnięte do punktu krytycznego! Jest to efekt częściej występujących wstrząsów sejsmicznych nawiedzających rejon. Te rosną od 2019 roku rosną w szybkim tempie, tak jak wzrasta ciśnienie pod powierzchnią. Co więcej, miasto Pozzuoli leżące w centrum kaldery, przez ok. 70 lat podniosło się o aż cztery metry i ten proces nadal postępuje.

Campi Felgrei przeraża

Obserwując Pola Fregrejskie można domniemywać jakie skutki przyniosłaby erupcja superwulkanu. To, że znów byłaby katastrofalna w skutkach można było zaobserwować w latach 80. ubiegłego wieku. Wówczas, gdy Campi Flegrei stał się zagrożeniem dla okolicznych mieszkańców, władze postanowiły o prewencyjnej ewakuacji 40 tysięcy mieszkańców. Wówczas nie doszło do erupcji.

Przy Campi Fregrei mieszka 800 tys. osób. Jest plan ewakuacji!

Aktualnie w okolicy superwulkanu mieszka około 800 tysięcy osób. To ukazuje skale niebezpieczeństwa jaką niesie ze sobą potencjalna erupcja wulkanu. Władze, przygotowując się na każdą ewentualność opracowały już specjalny plan ewakuacji zgodnie, z którym ludność zostanie poinformowana o pierwszych wstrząsach i ewakuowana w ciągu trzech dni.

ZOBACZ: Opuszczone miasta w Polsce. Kiedyś toczyło się tu życie, dzisiaj popadają w ruinę

Łabędzie w policyjnej eskorcie