Brak dzieci to złamanie przysięgi ślubnej? Stanowcze słowa księdza

i

Autor: Fot. Pixabay.com

Wydarzenia

Brak dzieci to złamanie przysięgi ślubnej? Stanowcze słowa księdza

2023-12-11 13:02

Czy decyzja o nieposiadaniu dzieci to złamanie przysięgi ślubnej? Czy jest podstawą do unieważnienia małżeństwa? Ślub to podniosła chwila dla zakochanych. Podczas ceremonii i przysięgi emocje często sięgają naprawdę wysokiego poziomu. A przecież w czasie ślubu przysięgamy drugiej połówce, że chcemy razem z nią wychować potomstwo. Co na wszystko sądzi ksiądz?

Podczas ślubu przysięgamy posiadanie dzieci?

Ślub to naprawdę emocjonujący moment dla zakochanych osób, które przed Bogiem ślubują sobie wierność i miłość do końca swoich dni. W czasie kościelnej ceremonii składamy drugiej połówce przysięgę, która dotyczy kilka aspektów wspólnego życia małżeńskiego. Po pierwsze ksiądz pyta o zawarcie związku dobrowolnie i bez żadnego przymusu, następnie o to, czy wytrwacie w zdrowiu i chorobie, w dobrej i złej woli do końca swoich dni. Aby przyjąć ślub trzeba odpowiedzieć na te pytania potwierdzając duchownego, że taki właśnie jest wasz cel. Jednak podczas ceremonii pada jeszcze jedno pytanie: czy chcecie z miłością przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym Bóg was obdarzy? Odpowiedź brzmi: chcemy.

ZOBACZ: Najlepsze memy o świętach! Wszyscy znacie TE sytuacje

Brak dzieci to grzech? Stanowcze słowa księdza

Stąd pojawia się pytanie, czy świadoma decyzja o nieposiadaniu dzieci jest podstawą do unieważnienia małżeństwa? Tę kwestię poruszył ksiądz Robert Wielądek, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP.

Sam sakrament z góry zakłada, że przyjmują go osoby stojące w prawdzie wobec Boga. Małżeństwo osób, które świadomie skłamały jest nieważne - wyraźnie zaznczył ks. Wielądek w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną.

Dodaje, że „jeśli ktoś przygotowywał się do sakramentu małżeństwa, wie jakie są jego założenia. Pytanie o dzieci pojawia się także w protokole, który każda para musi spisać. Nie ma możliwości, żeby ktoś wstąpił w związek małżeński nieświadomy tego założenia” – stwierdził.

Czy można unieważnić małżeństwo przez brak dzieci?

Decyzja o nieposiadaniu dzieci może być spowodowana różnymi sytuacjami. Podjęta przez względy zdrowotne, albo finansowe. Brak potomstwa nie będzie więc za każdym razem powodem do unieważnienia małżeństwa, jeżeli jest to wspólna decyzja. Warto też wiedzieć, że „rozwód kościelny” to bardzo rzadkie zjawisko.

Zaś jeżeli to jedno z małżonków podejmuje decyzje o tym, że mimo przysięgi nie chce mieć dzieci, wówczas tego typu argument może mieć wpływ na korzystny wyrok w sprawie unieważnienia małżeństwa.

Gwiazda betlejemska. Jak ją pielęgnować?