Black Friday 2023
Black Friday to amerykańskie wydarzenie, które polega na robieniu zakupów w niższych, atrakcyjnych cenach. W USA ma ono nieco inne znaczenie niż w Polsce. W Stanach Zjednoczonych magazyny sklepów faktycznie są czyszczone i przygotowywane na kolejny sezon. W tym czasie obniżki sięgają nawet 90 procent. W Polsce jest inaczej. Proponowane przez sklepy obniżki sięgają średnio tylko 20 proc., a przedsiębiorcy liczą na większy zysk, a nie wyprzedaż niesprzedanych produktów. Dominik Łazarz, ekonomista z Europe Direct przy WSIiZ w Rzeszowie tłumaczy nam, na co zwrócić uwagę przy robieniu zakupów w Black Friday, aby nie przepłacić i nie wydać niepotrzebnie swoich pieniędzy.
Black Friday 2023. Dyrektywa Omnibus zatrzymała fałszywe promocje
W 2023 roku Black Friday przypada na piątek 24 listopada. Często można spotkać się z opinią, że wydarzenie to "święto sztucznych promocji". - W 2022 roku były jeszcze takie sytuacje, że sztucznie obniżano cenę. Jeszcze dzień wcześniej ta cena była podwyższona, żeby w Black Friday ją ponownie obniżyć – tłumaczy nam Dominik Łazarz.
Przepisy Unii Europejskiej a dokładnie dyrektywa Omnibus eliminuje sztuczne obniżki. Dzisiaj przedsiębiorcy muszą pokazać na cenie promocyjnej, jaka była faktyczna cena w ciągu ostatnich 30 dni, więc będzie o wiele trudniej podpuszczać klientów. To będzie pierwszy Black Friday, kiedy będziemy pewni promocji – mówi Dominik Łazarz, ekonomista z Europe Direct.
ZOBACZ: Te produkty znikną z półek już niedługo. Nowe wytyczne Komisji Europejskiej
Black Friday 2023. Na co zwrócić uwagę robiąc zakupy
Porównaj cenę online
W Polsce Black Friday szczególnie dotyczy kategorii takich produktów jak elektronika, odzież czy kosmetyki. - Osoby, które są zainteresowane kupnem mogą sobie sprawdzić faktyczną cenę w porównywarce cen. Każdy z nas ma smartfon, w którym dostęp do takiej informacji jest łatwy – radzi ekonomista.
Zrób listę zakupów
Idąc na zakupy zastanówmy się, co chcemy kupić. Zróbmy listę produktów, które chcemy. - Sprzedawcy zachęcają do kupienia rzeczy, które według nich są nam niezbędne. Kluczowe jest to, żeby uświadomić sobie samemu, czy dany towar jest nam faktycznie potrzebny. Skupmy się na tych kwestiach, nie kierujmy się wielką błyszczącą reklamą, a cenę możemy sprawdzić szybko w internecie – podpowiada Dominik Łazarz.
Sprawdź jakość wykonania
Ekonomista radzi także uważać na bardzo atrakcyjne obniżki. Jeżeli dana rzecz jest mocno przeceniona sprawdźmy, albo zapytajmy o jakość wykonania produktu. Możliwe, że została przeceniona przez usterkę.
Pamiętajmy o prawie do zwrotu i gwarancji
Dominik Łazarz podkreśla, że przepisy dotyczące zwrotu produktów są honorowane przez wszystkie sklepy, a przede wszystkim sklepy internetowe. - Dlatego warto zachować paragon i opakowanie, które są potrzebne do wykonania zwrotu lub oddania uszkodzonego produktu na gwarancję – tłumaczy.
Nie wydawajmy ponad swoje możliwości
Ostatnie kilka lat pokazuje, że mieszkańcy Podkarpacia robią zakupy ponad swoje możliwości finansowe. Chłodna kalkulacja jest pożądana – twierdzi Dominik Łazarz.
Polecany artykuł: