Bieszczadzki Park Narodowy ostrzega turystów. Wielu nie ma pojęcia o takim zagrożeniu

i

Autor: Pixabay

Bieszczadzki Park Narodowy ostrzega turystów. Wielu nie ma pojęcia o takim zagrożeniu

2020-05-25 9:53

Poluzowanie obostrzeń sprawiło, że turyści tłumnie ruszyli w Bieszczady. Po wielu dniach spędzonych w mieszkaniach, wędrówka po podkarpackich górach wydaje się wybawieniem. Park Narodowy ostrzega jednak przez pewnym zagrożeniem - po zimie w kilku miejscach pojawiły się niewybuchy. Szczegóły znajdziesz na ESKA Rzeszów.

Bieszczady: Zwiedzanie w czasach koronawirusa [ZASADY]

W Bieszczadach w czasach epidemii można obserować coraz więcej turystów. To doskonałe miejsce na zrelaksowanie się po wielu tygodniach spędzonych w ilozacji. W Biesach łatwiej też zapomnieć choćby na chwilę o problemach finansowych związanych z koronawirusem.

Jakie są zasady wędrówki po Bieszczadach w czasach pandemii? Bieszczadzki Park Narodowy dokładnie to wyjaśnia:

  • odcinek szlaku czerwonego Wołosate - Przełęcz Bukowska nadal pozostaje zamknięty,
  • w Wołosatem pozostawiamy pojazdy na parkingu. W samej osadzie obowiązuje zakaz parkowania, a powyżej punktu kasowego obowiązuje zakaz wjazdu. Nie przestrzeganie przepisów może skutkować mandatem!,
  • wszystkie szlaki prowadzące na Połoninę Wetlińską są dostępne, zmienił się jednak przebieg szlaku żółtego z Przełęczy Wyżnej. Cały grzbiet Połoniny Wetlińskiej jest udostępniony (szlak czerwony),
  • nie ma dostępu do schronu "Chatka Puchatka"!
  • należy zakrywać nos i usta na parkingach, przy punktach informacyjno - kasowych oraz na powierzchniach widokowych, gdzie gromadzą się turyści,
  • prosimy o zachowanie odpowiedniego odstępu od innych osób i unikanie gromadzenia się,
  • szlaki są podmokłe, należy zachować ostrożność.

Uwaga na niewybuchy w Bieszczadach

Park Narodowy ostrzega też przed niewybuchami. Okazuje się, że tych w Biesach można znaleźć całkiem sporo. Usuwano je ostatnio w kilku miejscach:

"Szlaki turystyczne BdPN często prowadzą wzdłuż dawnych okopów z obydwu wojen światowych i taka sytuacja nie jest niecodzienna" - pisze BdPN.

Stąd apel do turystów:

"Jeśli coś podejrzanego widzicie - prosimy jak najszybciej zgłaszajcie służbom".

Pamiętajmy, by nie dotykać niewybuchów. Pod żadnym pozorem nie podnośmy ich z ziemi.

Posłuchaj o grasiczaku. Poznaj przyczyny, objawy, i leczenie nowotworu grasicy. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Kwitnie Edukacyjny Sad Owocowy w Rzeszowie