Bieszczady nie tylko na Podkarpaciu? Malowniczy region po drugiej stronie Polski
Wieś usytuowana jest nad rzeką Gizelą i może poszczycić się dwoma zabytkowymi kościołami wpisanymi do rejestru zabytków. Zaledwie 3 kilometry od Glaznot znajduje się Dylewska Góra – najwyższe wzniesienie Wzgórz Dylewskich. W okolicy można również odwiedzić rezerwat Jezioro Francuskie, którego nazwa upamiętnia tragiczne wydarzenie z 1813 roku, kiedy to okoliczni chłopi utopili w nim 80 francuskich żołnierzy.
Historia Glaznot sięga czasów średniowiecza – wieś istniała już przed 1414 rokiem. Pierwsza wzmianka o niej pojawiła się w dokumentach krzyżackich z tego samego roku. Miejscowość należała do komturii ostródzkiej i była własnością rycerską o powierzchni 60 włók. W 1414 roku Prusowie Glabune i Glasnote otrzymali ziemię od komtura Lutera z Brunszwiku. W kolejnych latach nadania ziemskie kontynuowali różni wielcy mistrzowie zakonu, przyznając grunty miejscowym osadnikom na prawach pruskich, magdeburskich i chełmińskich.
W 1552 roku wieś była zamieszkana wyłącznie przez ludność polskiego pochodzenia. Od 1542 do 1816 roku miejscowy kościół pełnił funkcję filii parafii w Lipowie, a w 1817 roku został przyłączony do parafii w Marwałdzie. Na początku XX wieku powstał tu obwód duszpasterski z rezydującym pastorem. W latach 1907–1912 liczba parafian wynosiła 2780, z czego 1800 posługiwało się "językiem mazurskim" (mazurską gwarą języka polskiego). W 1910 roku wieś zajmowała obszar 804 ha i liczyła 651 mieszkańców, z czego 326 było Polakami. W tamtym czasie funkcjonowały tu dwa zajazdy. W 1925 roku Glaznoty zamieszkiwało 583 osób, w tym 74 katolików. W 1939 roku liczba mieszkańców wynosiła 575.
Polecany artykuł:
To miejsce na Mazurach posiada wiele zabytków
W czasie powojennych działań, we wrześniu 1946 roku, w zasadzce urządzonej przez partyzancki oddział "Bali" zginął dowódca operacyjnej Komendy Powiatowej Milicji Obywatelskiej, starszy sierżant Błażej Kozak.
Do najcenniejszych zabytków Glaznot należą:
- XIV-wieczny kościół, wzniesiony około 1400 roku, przebudowany w XVIII wieku i odrestaurowany w 1899 oraz 2004 roku. Po reformacji pełnił funkcję świątyni luterańskiej, a współcześnie służy jako kościół metodystyczny.
- Kościół katolicki, wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku (około 1903 roku), należący do Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
- Pozostałości dawnego cmentarza ewangelickiego.
- Wiadukt kolejowy z początków XX wieku, będący częścią nieczynnej linii Działdowo-Ostróda. Linia ta powstała w 1913 roku, jednak w 1945 roku większość torów została zdemontowana i wywieziona przez Armię Czerwoną.
- Glaznoty to miejsce o bogatej historii i unikalnym klimacie, przyciągające zarówno miłośników przyrody, jak i pasjonatów historii. Warto odwiedzić tę malowniczą miejscowość i odkryć jej liczne atrakcje.
ZOBACZ: Bieszczady nie tylko na Podkarpaciu? Malowniczy region po drugiej stronie Polski