Ciekawostki

Bieszczady nie tylko na Podkarpaciu? Malowniczy region po drugiej stronie Polski

2025-02-07 13:03

Glaznoty to urokliwa wieś położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Ostróda. W latach 1975–1998 administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego. Otaczające ją lasy i pagórki nadają temu miejscu niezwykły klimat, przez co często ten teren określa się mianem "małych Bieszczad". Jakie atrakcje czekają tutaj na odwiedzających?

Bieszczady nie tylko na Podkarpaciu? Malowniczy region po drugiej stronie Polski

Wieś usytuowana jest nad rzeką Gizelą i może poszczycić się dwoma zabytkowymi kościołami wpisanymi do rejestru zabytków. Zaledwie 3 kilometry od Glaznot znajduje się Dylewska Góra – najwyższe wzniesienie Wzgórz Dylewskich. W okolicy można również odwiedzić rezerwat Jezioro Francuskie, którego nazwa upamiętnia tragiczne wydarzenie z 1813 roku, kiedy to okoliczni chłopi utopili w nim 80 francuskich żołnierzy.

Historia Glaznot sięga czasów średniowiecza – wieś istniała już przed 1414 rokiem. Pierwsza wzmianka o niej pojawiła się w dokumentach krzyżackich z tego samego roku. Miejscowość należała do komturii ostródzkiej i była własnością rycerską o powierzchni 60 włók. W 1414 roku Prusowie Glabune i Glasnote otrzymali ziemię od komtura Lutera z Brunszwiku. W kolejnych latach nadania ziemskie kontynuowali różni wielcy mistrzowie zakonu, przyznając grunty miejscowym osadnikom na prawach pruskich, magdeburskich i chełmińskich.

W 1552 roku wieś była zamieszkana wyłącznie przez ludność polskiego pochodzenia. Od 1542 do 1816 roku miejscowy kościół pełnił funkcję filii parafii w Lipowie, a w 1817 roku został przyłączony do parafii w Marwałdzie. Na początku XX wieku powstał tu obwód duszpasterski z rezydującym pastorem. W latach 1907–1912 liczba parafian wynosiła 2780, z czego 1800 posługiwało się "językiem mazurskim" (mazurską gwarą języka polskiego). W 1910 roku wieś zajmowała obszar 804 ha i liczyła 651 mieszkańców, z czego 326 było Polakami. W tamtym czasie funkcjonowały tu dwa zajazdy. W 1925 roku Glaznoty zamieszkiwało 583 osób, w tym 74 katolików. W 1939 roku liczba mieszkańców wynosiła 575.

To miejsce na Mazurach posiada wiele zabytków 

W czasie powojennych działań, we wrześniu 1946 roku, w zasadzce urządzonej przez partyzancki oddział "Bali" zginął dowódca operacyjnej Komendy Powiatowej Milicji Obywatelskiej, starszy sierżant Błażej Kozak.

Do najcenniejszych zabytków Glaznot należą:

  • XIV-wieczny kościół, wzniesiony około 1400 roku, przebudowany w XVIII wieku i odrestaurowany w 1899 oraz 2004 roku. Po reformacji pełnił funkcję świątyni luterańskiej, a współcześnie służy jako kościół metodystyczny.
  • Kościół katolicki, wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku (około 1903 roku), należący do Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
  • Pozostałości dawnego cmentarza ewangelickiego.
  • Wiadukt kolejowy z początków XX wieku, będący częścią nieczynnej linii Działdowo-Ostróda. Linia ta powstała w 1913 roku, jednak w 1945 roku większość torów została zdemontowana i wywieziona przez Armię Czerwoną.
  • Glaznoty to miejsce o bogatej historii i unikalnym klimacie, przyciągające zarówno miłośników przyrody, jak i pasjonatów historii. Warto odwiedzić tę malowniczą miejscowość i odkryć jej liczne atrakcje.

ZOBACZ: Bieszczady nie tylko na Podkarpaciu? Malowniczy region po drugiej stronie Polski

Rzeszów Radio ESKA Google News
Autor:
Modrolas - 80. rocznica marszu śmierci