W górach mocno ograniczona jest tez widoczność, a same szlaki są zawiane i wielu miejscach nieprzetarte. W Bieszczadach obowiązuje lawinowa jedynka, wyjście w góry zaplanujcie w lepszych warunkach pogodowych.
Przelotne opady śniegu, a przede wszystkim bardzo silny wiatr z kierunku głównie południowego powodujący transport i odkładanie się śniegu doprowadziły do wzrostu zagrożenia lawinowego. Szczególnie w formacjach wklęsłych, lejach, stromych stokach o wystawie północnej i północno-wschodniej.
Na stokach południowych i południowo-wschodnich również utworzyły się niewielkie depozyty śniegu przewianego za sprawą z kolei wiatrów północno-zachodnich, które przemieściły w ostatnim czasie znaczne ilości śniegu i utworzyły miejscowo skupiska w nieckach, zagłębieniach. Nowo nagromadzony śnieg został przetransportowany i sprasowany w postaci desek śnieżnych na warstwę śniegu starego, twardszego.
Pokrywa zbudowana ze śniegu zmrożonego, na której znajduje się warstwa śniegu świeżego przewianego z ostatniego opadu. W grzbietowych partiach pokrywa zmienna, kształtująca się w granicach od 35 do 50 cm. W miejscach odłożenia depozytów osiąga grubość 100 cm lub więcej. Szlaki turystyczne zasypane z utworzonymi przez wiatr zaspami utrudniającymi wędrowanie.
Na najbliższą dobę w wyższych partiach gór prognozowane są przelotne, zanikające opady śniegu przy bardzo silnym południowym wietrze do 100 km/h oraz temperaturą powietrza -4°C.