Bieszczady na jesień

i

Autor: Eska

Bieszczady

Bieszczady docenione przez National Geographic! Znajduje się tu jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie

2024-10-30 17:10

Ostatnio poznaliśmy listę „Best of the World” magazynu National Geographic na 2025 rok. Jak się okazuje, zostało na niej docenione miejsce znajdujące sie w samym sercu Bieszczadów. Mowa o Połoninie Caryńskiej. Znalazła się ona obok miejsc z całego świata.

Połonina Caryńska na liście „Best of the World” National Geographic 

Połonina Caryńska została wyróżniona na prestiżowej liście „Best of the World” magazynu National Geographic na 2025 rok, obok wyjątkowych miejsc z całego świata. To wyróżnienie pokazuje, że ten malowniczy grzbiet górski, położony w Bieszczadach, zachwyca nie tylko swoimi krajobrazami, ale także bogactwem przyrodniczym.

„Best of the World” to coroczne zestawienie przygotowywane przez National Geographic, wskazujące na kierunki turystyczne o szczególnych walorach. Połonina Caryńska znalazła się w tej elitarnej grupie, obok czterech innych miejsc w Polsce, które, według redakcji, warto odwiedzić.

Ten niezwykle popularny szlak w Bieszczadach rozciąga się na kilku kilometrach, oferując spektakularne widoki na najważniejsze szczyty regionu. W zależności od pory roku, Połonina zmienia swój charakter – od soczystych wiosennych łąk, przez złote jesienne barwy, aż po zimową biel. Najwyższy punkt, Kruhly Wierch, wznosi się na 1297 m n.p.m. z którego można dostrzec takie szczyty jak Rawki, Bukowe Berdo, Tarnicę, a przy sprzyjających warunkach nawet Tatry.

Wędrówka na Połoninę Caryńską

Wędrówka na Połoninę Caryńską może rozpocząć się z kilku punktów. Najkrótsza i najłatwiejsza trasa prowadzi z Przełęczy Wyżniańskiej i zajmuje około godziny. Alternatywnie, można wyruszyć z Bereżek przez Przysłup Caryński, co wydłuża trasę do 7,5 kilometra. Z kolei bardziej wymagająca opcja to podejście od strony Ustrzyk Górnych (5,6 kilometra), natomiast najtrudniejszy szlak prowadzi z Brzegów Górnych, liczący 3,4 kilometra z różnicą wysokości wynoszącą 531 metrów.

Połonina Caryńska to jedna z niewielu połonin w Polsce, która zachowała naturalny krajobraz górski. Jej nazwa pochodzi z języka wschodniosłowiańskiego i oznacza miejsce „płone” – nieużytek bez roślinności uprawnej. Ponadto, tradycja i specyfika bieszczadzkich połonin nawiązują do pierwotnego krajobrazu Karpat. Połonina nosi swoją nazwę od wsi Caryńskie, istniejącej do II wojny światowej, której tereny obejmowały północne stoki gór.

Połonina Caryńska to nie tylko atrakcja turystyczna, ale prawdziwy skarb natury, który każdy miłośnik górskich wędrówek powinien odwiedzić. Jej magiczna atmosfera oraz wspaniałe widoki na Bieszczady pozostaną w pamięci każdego.

QUIZ wiedzy o Bieszczadach. Sprawdź, ile wiesz o podkarpackich górach!

Pytanie 1 z 10
Inna nazwa Jeziora Solińskiego to:

Bieszczady na jesień

Zobacz naszą galerię!

Jesienne Bieszczady