Podkarpackie: Będzie połączenie kolejowe Rzeszowa z lotniskiem w Jasionce

i

Autor: Urząd Miasta Rzeszowa

Będzie połączenie kolejowe Rzeszowa z lotniskiem w Jasionce!

2021-06-02 15:37

Połączenie kolejowe lotniska w Jasionce z aglomeracją rzeszowską jest bardzo ważne, uplasuje podkarpacki port w czołówce lotnisk europejskich - uważa minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który odwiedził Podkarpacie. Minister podkreślił, że Podkarpacie jest jednym wielkim placem budowy - Podkarpacie dynamicznie się rozwija, rozbudowuje, przebudowuje, zmienia swoje oblicze, podobnie jak Rzeszów - mówił minister.

Nowa, pięciokilometrowa linia kolejowa będzie się zaczynała w Zaczerniu odgałęziając się od linii nr 71 prowadzącej z Rzeszowa do Ocic. Kończyć będzie się przy porcie lotniczym stacją Rzeszów-Lotnisko. Na linii będzie jeden przystanek - Park Technologiczny. Cała linia od Rzeszowa do Jasionki będzie mieć długość 12 km.

Adamczyk zwrócił uwagę, że z nowego połączenie korzystać będą nie tylko pasażerowie lotniska, ale również pracownicy pobliskiej strefy ekonomicznej czy mieszkańcy pobliskich miejscowości.

- I to jest efekt tej dobrej pracy, dobrej współpracy, tego gospodarczego podejścia do realizacji potrzeb, oczekiwań, nadziei mieszkańców – powiedział.

CZYTAJ TAKŻE: 60 mln zł od Ministerstwa Sportu na budowę PCLA w Rzeszowie! [WIDEO]

"Podkarpacie jest jednym wielkim placem budowy"

Minister podkreślił, że Podkarpacie jest jednym wielkim placem budowy. Według Adamczyka, mówią tak nie tylko mieszkańcy, ale wszyscy ci, którzy na co dzień zajmują się infrastruktura komunikacyjną.

- Podkarpacie dynamicznie się rozwija, rozbudowuje, przebudowuje, zmienia swoje oblicze, podobnie jak Rzeszów - mówił minister.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zaznaczyła, że połączenie kolejowe z lotniskiem jest konieczne, aby ruch pasażerski w aglomeracji rzeszowskiej odbywał się płynnie. Jak mówiła, ważna jest Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna (PKA), która ruszyła, jeszcze w niepełnej formie, od 1 stycznia br. Połączenie z Jasionką ma być elementem PKA.

- Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna jest wielkim ułatwieniem dla mieszkańców Rzeszowa i regionu. Tylko w pierwszym kwartale tego roku 70 tys. osób zdecydowało się przesiąść z samochodów czy autobusów właśnie na PKA – mówiła obecna na konferencji wojewoda Ewa Leniart.

Dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Rzeszowie Mieczysław Borowiec poinformował, że nowa linia będzie miała ok. 5 km, a przystanek przy lotnisku będzie połączony z terminalem. Borowiec zapowiedział, że niebawem wydana ma być decyzja o pozwoleniu na budowę. Prace przy budowie powinny rozpocząć się w I kwartale br. Inwestycja ma być gotowa za dwa lata.

Pies Kajtek spod Rzeszowa otrzymał protezę łapki

CZYTAJ TEŻ: Terytorialsi zapraszają na wakacje. Rusza nabór na „Wakacje z WOT”!

1,5 mln złotych z Ministerstwa Infrastruktury

Pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak otrzymał od ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka symboliczny czek na kwotę 1,5 mln złotych. Jest to wsparcie ze  środków rezerwy Subwencji Ogólnej na dofinansowanie rozbiórki i budowy nowego mostu nad potokiem Przyrwa w ciągu ul. Siemieńskiego. Inwestycja ta jest częścią większego zadania, jakim jest rozbudowa układu komunikacyjnego ulic w śródmieściu Rzeszowa.

Trwająca od kilku miesięcy przebudowa kilkunastu ulic m.in. Głowackiego, Fredry, Śniadeckich, Orzeszkowej, Styki, Batorego, Żółkiewskiego oraz Siemieńskiego jest jedną z największych inwestycji drogowych Rzeszowa ostatnich lat.

W ramach tego zadania oprócz rozbudowy i przebudowy ulic powstaną także nowe ścieżki rowerowe i ciągi pieszo-rowerowe o łącznej długości 950 metrów, a także nowe chodniki (ponad 2 kilometry). Wartość inwestycji to prawie 50 mln zł, z czego połowa to dofinansowana przez Fundusz Rozwoju Unii Europejskiej. Inwestycja zakończyć się ma pod koniec 2022 roku.

Sonda
Kto powinien wygrać wybory prezydenckie w Rzeszowie?