Nowa, dodatkowa opłata w sklepach i restauracjach! odczują ją klienci płacący kartą

i

Autor: Fot. Pixabay.com

Wydarzenia

Nowa, dodatkowa opłata w sklepach i restauracjach! Odczują ją klienci płacący kartą

2024-07-08 7:58

Opłata, o której mowa, będzie doliczana do paragonów zapłaconych drogą bezgotówkową. Będzie to tzw. „usługa finansowa”. Jak się okazuje, niektóre z restauracji już wprowadzają tę opcję. Chodzi o to, by „podzielić” się kosztami obsługi terminala z klientami. Ile wynosi taka dodatkowa opłata?

Dodatkowa opłata w sklepach i restauracjach

Dodatkowa opłata przy płatności kartą została nazwana przez jeden lokal „usługą finansową”. Jak podaje portal wnp.pl jeden z lokali w Polsce wprowadził taką opłatę, aby podzielić się z klientami kosztem obsługi terminala. Jak czytamy, to nie jest jedyny przypadek w całym kraju. Mniejsze sklepy i lokale również mają taką opłatę, bo jak się okazuje – udostępnienie klientom możliwości płacenia bezgotówkowo to dość spory koszt dla właścicieli sklepów i restauracji. Ile wynosi zazwyczaj „usługa finansowa”?

ZOBACZ: Te imiona przyciągają pieniądze

Ile wynosi dodatkowa opłata w sklepach i restauracjach?

„Usługa finansowa” wynosi zazwyczaj od 0,5 do 2 procent rachunku.

Obsługa terminala kosztuje i to sporo, a do tego pobierana jest też od nas dzienna prowizja od utargu – powiedziała portalowi właścicielka zakładu kosmetycznego pod Warszawą.

W jej opinii, wszyscy właściciele małych zakładów czy sklepików z chęcią zrezygnowaliby z posiadania terminala płatniczego, jednak nie mogą tego zrobić ze względu na swoich klientów.

Przedsiębiorcy dzielą się kosztami z klientami

Przez zmiany w prawie podatkowych, wprowadzenie Polskiego Ładu, a także wszelkie trudności związane wpierw z pandemią, później ze stale rosnącymi kosztami, polscy przedsiębiorcy płacą o wiele więcej za prowadzenie biznesów. Wzrósł także koszt dzierżwamy terminali.

Naliczane są nam dodatkowe opłaty za niższe obroty, a umowy na terminal przed terminem zerwać nie można, bo grożą za to kary rzędu 2-3 tys. zł za każde urządzenie – powiedział przedsiębiorca z Pomorza, który prowadzi smażalnie ryb.

Listen on Spreaker.