Projekt Strategii Demograficznej 2040 to pierwszy w Polsce kompleksowy dokument mierzący się z niekorzystnymi trendami w obszarze demografii. Jej strategicznym celem jest wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu dzietności gwarantującego zastępowalność pokoleń – tak resort rodziny i polityki społecznej opisuje przyjęty w połowie listopada projekt, który ma odpowiedzieć na problem niskiej dzietności w Polsce. „Fakt” donosi, że strategia proponuje zwiększenie bezpieczeństwa finansowego rodziców, zmiany w kodeksie pracy, czy chociażby zmiany w podatkach. W projekcie znalazły się także zapisy odnośnie reform emerytur, które miałyby premiować osoby, które wychowały dzieci. Znalazła się też furtka do wprowadzenia wcześniejszego pomysłu rządu odnośnie programu „Babcia Plus”.
Babcia Plus – nowe świadczenie w Polsce?
W projekcie znalazł się także zapis, który mówi o „zwiększeniu liczby osób uprawnionych do korzystania ze świadczeń związanych z opieką nad dzieckiem”. Dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego mówi, że możliwy jest powrót do dawnego pomysłu rządu odnośnie Babcia Plus.
– Kilka lat temu dużo mówiło się dodatkowych świadczenia dla dziadków, którzy przejmują opiekę nad dziećmi w okresie od 1. do 3. roku życia, aby rodzice mogli dokonać wyboru czy mama wraca do pracy. Takie świadczenie nazwane zostało Babcia Plus, jednak dotychczas nie weszło do porządku prawnego – mówi dla „Fakt”.
I dodaje, że „Strategia Demograficzna 2040" jest szansę na wprowadzenie świadczenia.
Co zakłada Babcia Plus na Węgrzech?
Minister rodziny Marlena Maląg mówiąc w 2021 roku o możliwości wprowadzenia dodatkowego rozwiązania dla seniorów nie ukrywała, że przyglądała się programom społecznym wprowadzonych na Węgrzech. Co zakłada tamtejsze „Babcia Plus”?
Węgierscy rodzice, aby móc starać się o udział w programie muszą spełnić kilka warunków. Najważniejszym jest ten, że dziecko musi ukończyć rok (od 1. do 3. roku życia). Dodatkowo w gospodarstwie domowym rodzica nie może być innych dzieci, na które pobierany jest zasiłek wychowawczy. Co ważne, rodzic dziecka rezygnuje z takiego zasiłku właśnie na rzecz dziadka, lub babci. Ci mogą dostać pieniądze za opiekę nad wnuczką, lub wnukiem, ale nie mogą łączyć tej aktywności z żadną inną pracą zarobkową.
Źródło: Fakt.pl