Atak zimy w całej Polsce. Także na Podkarpaciu! Mróz nawet do -16 stopni i opady śniegu!

i

Autor: Pixabay

Atak zimy w całej Polsce. Także na Podkarpaciu! Mróz nawet do -16 stopni i opady śniegu!

2021-01-13 7:59

To nie Bestia ze Wschodu, ale Polacy mogą odczuć skutki mrozu. Praktycznie w całym kraju pojawił się też śnieg - miejscami do 7 cm, a na terenach górskich jeszcze więcej. IMGW wydało ostrzeżenia. Jakiej aury mogą spodziewać się mieszkańcy Podkarpacia w ciągu najbliższych dni?

Atak zimy w Polsce

Stało się - prawdziwa zima dotarła do Polski. W środę 13 stycznia zrobiło się mroźno i biało:

"W dzień zachmurzenie duże. Opady śniegu❄, na wybrzeżu i zachodzie także deszczu ze śniegiem. Na wybrzeżu możliwe burze?. Miejscami spadnie 7 cm śniegu, w górach 10 cm. ?Temperatura od -2°C do 2°C, w dolinach od -6°C do -3°C. Nad morzem i na pogórzu ?porywy wiatru do 70 km/h" - informuje IMGW.

Jaka pogoda na Podkarpaciu? Idzie silny mróz!

W centrum, na zachodzie, południowym-zachodzie i północnym-zachodzie kraju obowiązują ostrzeżenia przed oblodzeniami. Na Podkarpaciu aura jest łagodniejsza, ale kierowcy i tak muszą mieć się na baczności. W Rzeszowie temperatura spadła do zera i przez cały czas może prószyć. Uczucie zimna spotęgują porywy wiatru do 50 km/h. Każdy kolejny dzień będzie jeszcze chłodniejszy, a w sobotę 16 stycznia na termometrach zobaczymy -8 stopni Celsjusza w dzień, które odczujemy jednak jako -16 stopni. Noc będzie znacznie zimniejsza, bo z -11 stopniami na termometrach.

To ważna informacja między innymi dla posiadaczy zwierząt, na przykład psów i kotów. Przy takich mrozach nie pozwólmy, by zwierzęta nocowały na zewnątrz - grozi im zamarznięcie! Reagujemy też, jeśli widzimy osoby zbyt lekko odziane, na przykład bezdomne. Warto w takich sytuacjach powiadamiach służby, na przykład straż miejską.

Pogoda w Bieszczadach: Jest zagrożenie lawinowe

Dodajmy, że w Bieszzcadach obowiązuje obecnie 1. stopień zagrożenia lawinowego:

"Zagrożenie lawinowe występuje lokalnie na stromych i bardzo stromych stokach w miejscach odłożenia śniegu z ostatnich opadów przez wiejący powyżej górnej granicy lasu silny wiatr na podłoże trawiaste lub warstwę śniegu starego. Pokrywa zbudowana ze śniegu zmrożonego i przewianego. Najwięcej śniegu/ok. 60 - 70 cm/ znajduje się na stokach zawietrznych, na których śnieg został zmagazynowany pod wpływem wiejących wiatrów, z przewagą wystaw północnych i północno-wschodnich. W grzbietowych partiach pokrywa ok. 30 cm zbudowana ze śniegu przewianego. Na części obszaru pokrywa stabilizowana przez nieprzykrytą roślinność. Na najbliższą dobę prognozowane opady śniegu /ok. 5cm/ przy wietrze z kierunków zmiennych, południowo-zachodnim i północno-zachodnim oraz temperaturze do -10°C" - informuje GOPR Bieszczady.

Posłuchaj o symptomach nadciśnienia. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Ciepła zupa dla bezdomnych