Ceny paliw w Polsce w górę
Największe ryzyko podwyżek cen paliw dotyczy auto gazu, który może podrożeć o 3-4 grosze na litrze. Natomiast jeśli chodzi o pozostałe paliwa to tutaj spodziewamy się korekcyjnych, niewielkich podwyżek zwłaszcza w przypadku benzyny – mówi nam Magdalena Robak, analityk portalu e-petrol.pl. Jak więc mogą wyglądać ceny paliw na pylonach? Najczęściej ceny będą mieścić się w zakresie 5,96-6,07 zł/l, a w przypadku oleju napędowego większość stacji będzie mieć ceny między 5,99 i 6,10 zł/l. Z kolei w cenach benzyny 98-oktanowej spodziewany przedział cen to 6,67-6,79 zł/l.
ZOBACZ: Największe akcje Buddy
Podwyżki auto-gazu w Polsce
Dla autogazu niestety możliwe są dalsze wyraźne podwyżki - to paliwo średnio kosztować może 2,97-3,04 zł/l - przekazali. Zauważyli, że autogaz jest coraz droższy w hurcie i zapewne ta tendencja będzie trwała, zważywszy na coraz mniejszy napływ taniego LPG z Rosji. Na razie jednak, LPG jest wciąż opłacalne w stosunku do paliw tradycyjnych i ta relacja cenowa powinna się jeszcze utrzymać.
Zaś według analityków Refleksu podwyżki auto-gazu mogą być dotkliwe dla kierowców, którzy rzadko widują ceny powyżej 3 zł za litr.
O ile do cen benzyny 95 i diesla na poziomie powyżej 6 zł/l byliśmy przyzwyczajeni, to do cen autogazu na poziomie 3 zł/l musimy się ponownie przyzwyczaić. Po raz ostatni średnią cenę autogazu na poziomie 3 zł/l i powyżej notowaliśmy na przełomie listopada i grudnia 2023 r." - zauważyli analitycy Refleksu.
Czy ceny paliw w Polsce znów spadną?
Trzecia dekada października 2024 to raczej czas delikatnych podwyżek i korekty cen paliw na stacjach w Polsce. Nie oznacza to jednak, że trend wzrostowy będzie się utrzymywał. Według analityków, wzrosty cen paliw będą wręcz wyhamowywać, co oznacza, że istnieje szansa na stabilizację a także ponowne spadki cen na pylonach.