Mieszkańcy Rzeszowa bronią Pomnika Czynu Rewolucyjnego. Chcą zachować symbol miasta

i

Autor: TW.

Wydarzenia

A jednak! Bernardyni będą musieli wyremontować pomnik Czynu Rewolucyjnego

2024-01-15 17:39

Termin goni! Parafia ma czas do końca lutego. Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę ojców Bernardynów na decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, nakazującą remont pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie.

Co dalej z Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego?

Batalii o Pomnik Czynu Rewolucyjnego ciąg dalszy nastąpił. Toczy się ona od kilku lat, a ze wzmożona intensywnością od około roku. Przypomnijmy, że problem rozpoczął się w 2006 roku w momencie, w którym Bernardyni przejęli teren, na którym znajduje się pomnik, i przez lata wstrzymywali się z remontem budowli.

W styczniu zeszłego roku po wynikach okresowej kontroli stanu technicznego pomnika okazało się, że symbol Rzeszowa może zagrażać bezpieczeństwu przechodniów, w efekcie czego został odgrodzony. PINB zobowiązał parafię do przeprowadzenia koniecznych napraw do 28 lutego 2024 roku. Równocześnie nie uznał, że nadaje się on do rozbiórki. Parafia odwołała się od decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Jak się okazuje, WSA kilka tygodni temu nie przychylił się do stanowiska Bernardynów.

"Sąd orzekający w sprawie ma pełną świadomość, jakie emocje budzi istnienie pomnika w sferze społecznej, w której z poglądami kwestionującymi zasadność jego dalszego istnienia i opowiadającymi się za jego likwidacją z uwagi na kontekst historyczno-ideologiczny ścierają się poglądy optujące za jego pozostawieniem jako stanowiącego element rozpoznawczy [...], trwale wpisanego w jego krajobraz urbanistyczny. Sąd – mimo oczekiwań strony skarżącej – w okoliczności te w ogóle nie wnika, podzielając w pełni stanowisko orzekających w sprawie organów nadzoru budowlanego, które przedmiotem rozpatrzenia uczyniły wyłącznie stwierdzone nieprawidłowości w jego stanie technicznym postrzegane przez pryzmat obowiązujących przepisów prawa budowla" - możemy przeczytać w w uzasadnieniu decyzji.

Dodatkowo WSA wskazał także, że gdyby remonty i konieczne konserwacje były przeprowadzane regularnie, nie wiązałyby się z koniecznością poniesienia skumulowanych kosztów - tak, jak w obecnej sytuacji, na którą uwagę zwracali Bernardyni.

Decyzja sądu nie jest jeszcze prawomocna. Można się spodziewać się, że Bernardyni odwołają się od niej.

Pomnik Jana Pawła II w Stalowej Woli oblany czerwoną substancją

Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie