Tani węgiel od gminy, który można zakupić na preferencyjnych warunkach dotarł już do Rzeszowa. Zgodnie z zapowiedziami będzie on dystrybuowany za pośrednictwem Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Jak się okazuje z dostarczeniem opału były problemy. - Węgiel miał jechać do Rzeszowa ze Śląska i lokalizacją jego dostarczenia miał być Sędziszów Małopolski. Dzięki staraniom miasta udało się dostarczyć opał na teren elektrociepłowni, na bocznicę kolejową – mówi nam Artur Gernand z rzeszowskiego ratusza. Jak tłumaczy dalej, stamtąd opał będzie samochodami dostarczany na teren bazy MGPK przy al. Sikorskiego w Rzeszowie, gdzie po węgiel będą zgłaszać się mieszkańcy, których wnioski o zakup tego opału rozpatrzono pozytywnie. Co ważne, zanim wybierzemy się po opał, trzeba poczekać na telefon.
Jak kupić tani węgiel w Rzeszowie? Czekaj na telefon
Tani węgiel w Rzeszowie będzie można zakupić dopiero po telefonie z MPGK.
- Pracownicy MPGK mając wykaz osób, które się zgłosiły i mają dopełnione wszelkie formalności dotyczące zakupu węgla. To do takich osób pracownicy dzwonią i umawiają się na konkretny dzień i konkretną godzinę – tłumaczy nam pracownik ratusza.
600 ton polskiego węgla w Rzeszowie
Do Rzeszowa dotarło 600 ton węgla. - Jest to pewna część, bo kolejne transporty są przygotowywane – zdradził nam Artur Gernand.
- Jest to polski węgiel wydobyty przez Zakład Górniczy Sobieski i Janina i są trzy frakcje: orzech, kostka i groszek. Mieszkańcy będą decydować jaką frakcję chcą – dodał.
Cena i transport węgla w Rzeszowie
Cena węgla kosztuje 1980 zł za tonę. - Jest to cena ustalona na szczeblu centralnym, a my się tego oczywiście trzymamy – dodaje Gernand. To mieszkańcy decydują, czy chcą aby ten węgiel był dostarczony do nich do domu (to dodatkowo płatna usługa), czy po transport pojawią się z własnym transportem.
- Apeluję, żeby nie jechać tam samemu. Trzeba zaczekać na telefon i umówić się z pracownikiem MPGK na odbiór. Płatność za węgiel odbywa się albo gotówką, albo kartą płatniczą. Ważne, by mieć przy sobie dowód tożsamości – apeluje pracownik ratusza.
Adres odbioru węgla to: Sikorskiego 428, baza MPGK w Rzeszowie.
Zmiana zasad kupowania węgla w Rzeszowie
Rzeszowscy urzędnicy w ubiegłym tygodniu poinformowali, że zmianie uległy zasady kupowania węgla.
Z- mieniły się zasady dotyczące sprzedaży węgla na preferencyjnych warunkach. Uprawnieni do zakupu mieszkańcy Rzeszowa i Trzebowniska, którzy nie nabędą węgla w pierwszym okresie sprzedaży, to jest do 31 grudnia br., albo zakupią go w ilości mniejszej niż 1,5 tony, będą mogli dokonać zakupu niewykorzystanej ilości w drugim etapie sprzedaży, czyli w 2023 roku. Tym samym „Potwierdzenia uprawnienia do zakupu preferencyjnego paliwa stałego dla gospodarstwa domowego” wystawione dla okresu do 31 grudnia br. będą honorowane w punkcie dystrybucji węgla również po 1 stycznia 2023 roku – czytamy w komunikacie.
Polecany artykuł: