kadr z filmu Zwyciężyć tyfus

i

Autor: fot. Starostwo Powiatowe w Jaśle

Zwyciężyć tyfus – nowa produkcja kręcona na Podkarpaciu. Premierę zaplanowano na 2023 rok

2022-12-27 13:49

Po długim i dość intensywnym okresie zakończyły się prace nad nową polską produkcją - "Zwyciężyć tyfus". Film był kręcony m.in. w Jaśle, Sanoku i Przemyślu. Premierę zaplanowano na czerwiec 2023 roku.

"Zwyciężyć tyfus" to nowa polska produkcja w reżyserii Marcina Głowackiego, która koncentruje się na życiu Rudolfa Weigla. Mężczyzna jako pierwszy na świecie opracował skuteczną szczepionkę przeciwko tyfusowi plamistemu. Moment jej odkrycia datuje się na lata 20. XX wieku. Następnie twórcy filmowi przenoszą widza do lat 30., czyli do momentu inicjacji pierwszego Instytutu Badań nad Tyfusem i Wirusami. Nowo otwarty wydział we Lwowie miał badać na dużo szerszą skalę przebieg choroby oraz sposób jej leczenia.

Postać profesora Weigla była interesująca dla filmowców z jeszcze jednego powodu. Chodzi tu głównie o jego dodatkową działalność, do której można zaliczyć chociażby współpracę z Armią Krajową. Ponadto mężczyzna w czasie II wojny światowej ratował także ludność pochodzenia żydowskiego, za co w późniejszym okresie swojego życia otrzymał nagrodę „Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Dodatkowo Rudolf Weigel był wielokrotnie nominowany do nagrody Nobla, jednak na tym polu nie odniósł sukcesu.

Okres zdjęciowy podzielono na dwa etapy

Zdjęcia do filmu realizowane były w dwóch częściach. Pierwsze nagrania odbywały się jesienią 2021 roku i objęły wybrane lokacje, znajdujące się w Jaśle, Sanoku (sanocki skansen) i Przemyślu (Twierdza Przemyśl). Druga część - historyczna - była realizowana już w tym roku. Filmowcy kręcili poszczególne sceny historyczne w Krośnie, Lesku, Dukli (muzeum historyczne), Iwoniczu (Pałac Załuskich), Jaśle (szkoła medyczna) oraz ponownie w Sanoku (na terenie skansenu).

Kogo zobaczymy w obsadzie filmu?

W głównych rolach w filmie występują Marcin Kwaśny, Tomasz Stockinger, Aleksander Talkowski, Joanna Pocica-Bajer oraz Dagny Mikoś. Za reżyserię odpowiada Marcin Głowacki, który ma na swoim koncie takie produkcje jak "Mój biegun" czy "1800 gramów". Scenariusz do filmu napisała Małgorzata Sobieszczańska. Producentem całości jest Bogdan Miszczak.

Film otrzymał dofinansowanie ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej w ramach Funduszu Patriotycznego. Dodatkowo został również wsparty przez Województwo Podkarpackie w ramach Podkarpackiego Regionalnego funduszu filmowego.

Film trafi do kin w czerwcu 2023 roku. Dokładna data nie została jak na razie podana.

Łuczanowice: wernisaż wystawy W świecie Ikon w Klubie Aneks Ośrodka Kultury Kraków -Nowa Huta