Zmiany w prawie jazdy dla seniorów
Każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że w pewnym wieku trzeba będzie zrezygnować z kierowania samochodem. Zarówna dla własnego bezpieczeństwa, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Kierowanie pojazdem wymaga nie tylko umiejętności szybkiego reagowania na to, co dzieje się na drodze, ale przede wszystkim dobrego wzroku i precyzji. Stąd pomysł Komisji Europejskie na zmianę przepisów. Chcąc poprawić bezpieczeństwo kierowców w Unii Europejskiej, KE pracuje nad wprowadzeniem obowiązkowych badań dla seniorów. Starsi kierowcy już w 2024 roku mogliby zostać zaproszenie na dodatkowe testy.
ZOBACZ: Jakie auta policjanci kontrolują najczęściej?
Jakie zmiany w prawie jazdy?
Nowe przepisy, nad którymi pracuje KE dotyczą obowiązkowych badań psychologicznych dla kierowców powyżej 65. roku życia. Z ich pomocą sprawdzane były takie umiejętności jak ocena zdolności psychicznych do prowadzenia pojazdu, wykrycie problemów zdrowotnych i tych związanych z koncentracją.
Dość krytycznie został oceniony pomysł skrócenia ważności prawa jazdy seniorom do 5 lat. Pojawiły się komentarze mówiące o dyskryminacji seniorów, ale i te mówiące o „niepotrzebnym obciążeniu biurokratycznym". Stąd pomysł, aby wszyscy kierowcy, nie tylko ci starsi, przechodzili testy i badania lekarskie, co 15 lat.