W pierwszym tygodniu ferii jedną ze sztandarowych propozycji będą uroczyste obchody 669-lecia nadania prawa lokacyjnego miasta Rzeszowa. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie Estrady Rzeszowskiej.
-Uroczyste obchody 669. rocznicy lokacji miasta odbędą się już 19 stycznia w Filharmonii Podkarpackiej. Gorąco zapraszam do wspólnego świętowania tego wydarzenia – mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.
Poza miastem w organizacje ferii zimowych zaangażowały się również lokalne centra kultury. Lista instytucji jest dość długa, a otwiera ją Estrada Rzeszowska, która szczelnie wypełnia dwa tygodnie wolnego od szkoły wieloma interesującymi propozycjami. Wśród nich pojawią się m.in. planszówki oraz warsztaty Origami.
-17 stycznia to warsztaty z medytacji, 19 stycznia Klub Origami. Będzie także wystawa zrealizowana wspólnie ze schroniskiem dla zwierząt „Kundelek” połączona ze zbiórką karmy. Zapraszamy również miłośników gier planszowych – mówi Marcin Dziedzic, dyrektor Estrady Rzeszowskiej.
Sporo atrakcji zostało wpisanych też na listę Rzeszowskich Piwnic, które okres ferii zimowych rozpoczną nieco wcześniej, bo już w najbliższy piątek 13 stycznia. Co czeka na chętnych?
- To między innymi ścieżka zwiedzania z niespodziankami, bezpłatne warsztaty muzyczne – Pakoslavixa, bezpłatne pokazy filmów, flash mob Pakodance na Skwerze Kultury i darmowy koncert PsychoMatt&Woda – mówi dyrektor Estrady Rzeszowskiej.
Na nudę nie będą też narzekali ci, którzy wybiorą się do Rzeszowskiego Domu Kultury. Ten z okazji ferii przygotował ofertę półkolonii. Każda filia przygotowuje dodatkowo swoją własną ofertę, w której znajdą się interaktywne zajęcia i warsztaty.
-Będzie kreatywnie, atrakcyjnie i bezpiecznie. W każdej filii program jest inny. To cała masa ciekawych warsztatów i ćwiczeń, m.in. nauka capoeiry, karate, rzeźbienia, wyjścia do kina, teatru i działających w mieście sal zabaw. Dla nieco starszych mieszkańców przygotowaliśmy zajęcia na siłowni, aerobik, rozciąganie i jogę - mówi Marzena Styga-Durak, dyrektor Rzeszowskiego Domu Kultury.
W rzeszowskim Muzeum Dobranocek pojawi się za to cykl dla młodszych, który zakręci się wokół postaci Bolka i Lolka. A w programie pojawią się m.in. warsztaty, zajęcia i projekcje związane z tą popularną przed laty dobranocką. Do zajęć przygotowywane są również niezwykłe pomoce naukowe. To m.in. dotykowe repliki bohaterów bajek, skrzynie skarbów, czy plansze z cieniami postaci z dobranocek.
Działający w tym samym budynku Teatr Maska zaprasza na cztery spektakle adresowane dla różnych grup wiekowych. To "Statek Noego", "Czterej muzykanci z Bremy", "Arszenik" i musical "Księżycowe opowieści".
Z kolei Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie przygotowała na czas ferii zimowych 30 różnorodnych spotkań dla dzieci w wieku 6-12 lat, pod hasłem "Ferie jak z bajki". Wszystkie zajęcia są bezpłatne, na wybrane obowiązują zapisy.
Na liście są również instytucje, które przygotowały wystawy i inne atrakcje. A są nimi Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa i Biuro Wystaw Artystycznych. Z kolei Rzeszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na wodny tor przeszkód, który w pierwszym tygodniu ferii będzie funkcjonował na pływalni przy ul. Ks. Jałowego.
- Będzie to atrakcja dostępna w cenie biletu wstępu na basen. Oprócz tego w hali sportowej przy ul. Pułaskiego zaplanowane są różne atrakcje i zabawy dla osób, które chcą spędzić ferie aktywnie. Przygotowaliśmy je wspólnie z partnerami. Zorganizujemy m.in. trening otwarty z klubem bokserskim Wisłok oraz siatkarski z Asseco Resovią – mówi Adrian Rudawski, dyrektor Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Dodatkowo na wszystkich chętnych czeka lodowisko w Parku Sybiraków. Na nim będzie można się poślizgać codziennie w godzinach od 10 do 21. A od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 12 uczniowie rzeszowskich szkół będą mogli korzystać z niego gratis.
Szczegółowe informacje dotyczące wszystkich tych imprez znajdziecie na stronie erzeszow.pl.