Ciekawostki

Zatopione wsie na dnie jeziora Solińskiego. W tym miejscu na Podkarpaciu znajdziemy domy tysięcy osób

2024-04-26 15:30

Budowa zapory w Solinie rozpoczęła się w 1960 roku. Koncepcja powstania największej w Polsce budowli hydrotechnicznej była wielkim przedsięwzięciem. Nie tylko dla budowniczych zapory, ale i ludzi mieszkających blisko planowanej inwestycji. Dla nich wiązało się to z porzuceniem dotychczasowego życia i przesiedleniem. Domy, budynki gospodarcze i część ich historia w kilka lat zniknęła pod wodą.

Budowa zapory w Solinie

Pierwsze zapiski o zaporze w Solinie sięgają aż 1921 roku, gdy powstał jej pierwotny projekt. Po 16. latach rozpoczęto przygotowywania do jej budowy, jednak wybuch wojny 1939 roku pokrzyżował plany. Kolejną próbę i nową koncepcję przedstawiono w 1955 roku. Wówczas jako miejsce powstania tej ogromnej budowli wybrano przewężenie doliny poniżej ujścia Solinki do Sanu. Wokół tego miejsca żyło wiele osób, nie w jednej, nie dwóch a w kilku wsiach, które za niedługo miały zostać zatopione. Zapora powstawała przez kilka lat. Jej budowa rozpoczęła się w 1960 roku, a zakończyła w 1968 roku.

Zatopione wsie na Podkarpaciu. Ich pozostałości pozostały pod wodą

Budowa zapory nie dla wszystkich była dobrą wiadomością. Wzniesienie tak wielkiej budowli było nie lada wyzwaniem i okazją do pokazania możliwości. Jednak w czasie budowy zapory w Solinie wyburzonych zostało kilkaset domów i budynków gospodarczych. W tym także cerkwi, które były wówczas symbolem tej części Polski. Łącznie przesiedlonych zostało około 3 tysiące mieszkańców. W całości zatopiono kilka wsi, a częściowo dwie. Zobaczcie, jakie wsie znajdują się na dnie Jeziora Solińskiego.