Co dokładnie obejmuje zakaz fotografowania?
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady i terminy uzyskiwania zezwoleń na fotografowanie, filmowanie lub rejestrowanie obrazu obiektów, osób i ruchomości wymienionych w art. 616a ust. 1 ustawy o obronie Ojczyzny (znowelizowanej 17 sierpnia 2023 r.). Zakaz obejmuje:
- Jednostki wojskowe i obiekty Ministerstwa Obrony Narodowej
- Obiekty infrastruktury krytycznej istotne dla bezpieczeństwa państwa
- Osoby i sprzęt związany z obronnością kraju
Nielegalne jest zarówno fotografowanie z ziemi, jak i z powietrza – np. z wykorzystaniem dronów. Przepisy mają zastosowanie do wszystkich instytucji, przedsiębiorstw i formacji, które zarządzają takimi obiektami.
Jakie kary grożą za załamanie przepisów? Zgodnie z rozporządzeniem szefa MON oraz przepisami ustawy o obronie Ojczyzny, fotografowanie, filmowanie lub w inny sposób utrwalanie obiektów wojskowych lub infrastruktury krytycznej bez wymaganego zezwolenia stanowi wykroczenie.
Może być to mandat, konfiskata urządzenia, a w wyjątkowych sytuacjach areszt do 30 dni. W praktyce o zastosowanej karze decydują służby porządkowe lub sąd, zależnie od sytuacji – np. czy fotografowanie było przypadkowe, czy celowe.
CZYTAJ TAKŻE: Gatunki inwazyjne na Podkarpaciu. Te "obce" rośliny i zwierzęta nam zagrażają
W tych miejscach na Podkarpaciu nie będzie można robić zdjęć?
W jakich miejscach na terenie województwa podkarpackiego nie będzie można robić zdjęć i jakim obiektom? Co może znajdować się na liście obiektów infrastruktury krytycznej i związanej z obronnością kraju? Zobacz to w naszym zestawieniu poniżej: