Wynajem mieszkania

i

Autor: Pexels Wynajem mieszkania 2023

Porady

Wyprowadzasz się i nie możesz odzyskać kaucji od właściciela mieszkania? Jest na to sposób

2023-09-21 15:26

Każdy, kto interesuje się tematem wynajmu mieszkań zdaje sobie sprawę, że obecnie trudno znaleźć ofertę bez konieczności wpłaty kaucji. Płacimy ją właścicielowi podczas zawierania umowy, a on musi nam ją zwrócić w terminie 30 dni od wyprowadzki. A co w przypadku, kiedy właściciel nie chce tego zrobić? Jest pewien sposób.

Spis treści

  1. Właściciel mieszkania nie chce zwrócić ci kaucji? Jest na to sposób
  2. Jak odzyskać kaucję od właściciela mieszkania?

Właściciel mieszkania nie chce zwrócić ci kaucji? Jest na to sposób

Temat zwrotnej kaucji jest z pewnością dobrze znany wszystkim osobom wynajmującym mieszkania. Podczas wyprowadzki, właściciel ma obowiązek zwrócenia nam kwoty, którą wpłaciliśmy w dniu zawierania umowy. W niektórych przypadkach wynajmujący może jednak uznać, że zwrot nam się nie należy. Tę kwestię reguluje ustawa z 21 czerwca 2001 roku mówiąca o ochronie praw lokatorów.

Kaucja stanowi zabezpieczenie dla właściciela lokalu. W sytuacji, gdyby lokator zniszczył mieszkanie lub zwlekał z płaceniem, wynajmujący może skorzystać właśnie z pieniędzy wpłaconych w ramach kaucji. Jak możemy przeczytać w ustawie, najemca ma obowiązek przekazać mieszkanie właścicielowi w niepogorszonym stanie. Nie zalicza się do tego jednak zużycia wynikającego z tak zwanego codziennego użytkowania. Są to m.in. drobne otarcia, zarysowania, zużyty dywan czy małe plamy na ścianach. Za większe uszkodzenia, jak na przykład połamane blaty kuchenne, potłuczone płytki w łazience czy zniszczony parkiet, możemy zostać pociągnięci do poniesienia kosztów, czyli potrącenia pieniędzy z kaucji. W takiej sytuacji warto jednak poprosić właściciela o rachunki, przez co zobaczymy dokładne koszty naprawy uszkodzeń. Jeżeli będą one mniejsze niż kwota naszej kaucji, będziemy mogli odzyskać część pieniędzy.

Jak odzyskać kaucję od właściciela mieszkania?

Co w przypadku, kiedy nie odzyskamy kaucji, a właściciel nie ma powodu do jej zatrzymywania? Jeśli w ciągu 30 dni właściciel nie zwróci nam pieniędzy, możemy przekazać mu pismo, w którym określimy czas do kiedy chcemy odzyskać kaucję. Jeżeli to nie pomoże, możemy skierować sprawę do sądu. W takim przypadku będą nam jednak konieczne dokumenty potwierdzające wpłatę kaucji właścicielowi. Będzie to potwierdzenie przelewu bankowego lub pokwitowanie wpłaty gotówkowej. Jeżeli podczas podpisywania umowy towarzyszyła nam jakaś osoba, jej obecność w sądzie jako świadka będzie dodatkowym argumentem do wypłaty kaucji.

ZOBACZ: PASOŻYT ZMIENIA CIAŁO OFIARY W ZOMBIE. LEŚNICY POKAZALI ZDJĘCIA

Motocyklista, który stracił nogę w wypadku odzyskał sprawność po tym jak trafił do Rzeszowskich Zakładów Ortopedycznych