Wybory prezydenckie 2020 w Rzeszowie. Sprawdziliśmy, jak przygotowani są mieszkańcy

2020-07-12 12:27

Przed lokalami wyborczymi na terenie Rzeszowa nie ma kolejek lub są bardzo małe. Głosowanie więc idzie sprawnie i szybko. Mieszkańcy idąc do urn wyborczych są do tego doskonale przygotowani. Mają ze sobą maseczki, długopis, w wielu przypadkach rękawiczki, a jeśli ich nie mają dezynfekują ręce.

Mieszkańcy Rzeszowa już z samego rana ruszyli do lokali wyborczych. Te zostały otwarte o godzinie 7 rano i będą czynne do godziny 21. W Rzeszowie mamy 98 komisji wyborczych. My odwiedziliśmy te znajdujące się w centrum Rzeszowa. I tam w porannych godzinach frekwencja była niewielka. Dlatego też, nie było kolejek do lokali wyborczych.

Jak głosowanie podsumowali wychodzący z lokali wyborczych mieszkańcy Rzeszowa?

- Głosowanie przebiegło gładko i bez problemu. W lokalu, ani przed nim nie było kolejki. Co więcej reżim sanitarny został zachowany. My także zastosowaliśmy się do zaleceń. Zabraliśmy ze sobą rękawiczki i maseczki. W środku było kilka punktów, gdzie można było zdezynfekować ręce – opowiada mieszkaniec Rzeszowa.

Dla osób , które zapomniały zabrać ze sobą długopis, zostały przygotowane zdezynfekowane długopisy. Po oddaniu głosu, taki długopis należy włożyć do osobnego pojemnika. Później zostanie on ponownie zdezynfekowany i przygotowany dla kolejnej osoby.

Jedna mieszkanka Rzeszowa zabrała ze sobą także świecę. – Zamaluję nią niezakreślony kwadracik – wyjaśnia.

Na razie w Rzeszowie jest pochmurnie, rano padał deszcz co z pewnością miało wpływ na niską frekwencję. Po południu ma się jednak rozpogodzić.

20 przypadków łamania ciszy wyborczej na Podkarpaciu

Od samego rana (dane z godz. 12) policjanci odnotowali dwa przypadki łamania ciszy wyborczej. Do takich zdarzeń doszło na terenie Sanoka i Lubaczowa. Wczoraj (11.07.) odnotowano natomiast 18 przypadków łamania ciszy wyborczej w 13 powiatach na Podkarpaciu. Głównie chodzi o niszczenie plakatów, banerów, czy zamieszczanie treści wyborczych, np. poprzez rozwieszanie plakatów wyborczych.

Frekwencja wybory 2020

Po godz. 13 Państwowa Komisja Wyborcza podała pierwsze dane o frekwencji w II turze wyborów prezydenckich w Polsce. Wyniosła ona 24,73 proc. Niestety Rzeszów znalazł się na drugim miejscu od końca wśród dużych miast z najniższą frekwencją - 23,95 proc.

O godz. 17.00 Państwowa Komisja Wyborcza podała nowe dane dotyczące frekwencji. W Polsce wyniosła ona 52,10 proc. Dla porównania, w I turze w tym samym czasie wyniosła ona 47,89 proc. Jeśli chodzi o Rzeszów, to frekwencja do godz. 17 wyniosła - 52,41 proc.

II tura wyborów: głosowanie w Rzeszowie

Jak długo przetrwałbyś jako bohater horroru?

Pytanie 1 z 10
Pukasz do drzwi mieszkania swojej drugiej połówki, ale okazuje się, że drzwi są otwarte, a w domu nikt nie odpowiada. Co robisz?