Wszystkich Świętych 2022. Policja publikuje osiem punktów bezpieczeństwa

i

Autor: Policja Podkarpacka

Wszystkich Świętych 2022. Policja publikuje osiem punktów bezpieczeństwa

2022-10-25 10:40

Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych, co oczywiście wiąże się z wyjazdami i odwiedzinami na cmentarzach. Zajęci porządkowaniem grobów zapominamy często o bezpieczeństwie. Dlatego tez policjanci wydali listę zaleceń, która mówią na co zwrócić szczególną uwagę.

Zbliżający się wielkimi krokami Dzień Wszystkich Świętych poprzedza dość intensywny okres przygotowań, w trakcie którego zapominamy o ważnych rzeczach takich jak zabezpieczenie domu przed wyjazdem czy ochrona mienia podczas prac porządkowych na cmentarzu. Stąd pojawia się apel policji, która już teraz przestrzega przez ewentualnymi incydentami.

CZYTAJ TAKŻE: Dzień Wszystkich Świętych. Jaka pogoda na 1 listopada?

Na cmentarzu trzeba mieć oczy dookoła głowy

W trakcie pobytu na cmentarzu warto zwrócić uwagę na osoby z naszego otoczenia, które mogą sprawić wrażenie, że znalazły się w tym miejscu bez wyraźnego celu. W takiej sytuacji należy poinformować policję lub pracowników cmentarza o zaistniałej sytuacji.

Policjanci apelują również o niepozostawianie samochodu bez wcześniejszego zamknięcia. Należy też zachować szczególną ostrożność w poruszaniu się w obrębie cmentarzy ze względu na wzmożony ruch pieszych oraz innych kierowców. 

Podczas wizyty na cmentarzu warto tez pomyśleć o swoich dzieciach. Wiadomym jest, że przy grobach często dochodzi do spotkań z krewnymi. Rozmowy z nimi nie koniecznie zainteresują małe dziecko, które w takiej sytuacji może oddalić się, a przez to łatwo zgubić między grobami lub w tłumie ludzi. Jeśli zatem wybieramy się na święto zmarłych ze swoimi pociechami to miejmy oczy dookoła głowy.

Dwóch 18-latków z zarzutami zabójstwa 60-letniego bezdomnego

Wszystkich Świętych 2022. Osiem punktów bezpieczeństwa

Poniżej prezentujemy osiem ważnych punktów bezpieczeństwa, na które zwraca uwagę podkarpacka policja. Pamiętajmy:

- zwracajmy uwagę na „sztuczny tłok” i zamieszanie wokół nas w sklepie, autobusie czy w innym miejscu,

- zwiększmy czujność, jeśli na przystanku autobusowym zauważymy grupę młodych ludzi z reklamówkami lub odzieżą przewieszoną przez rękę. Służy to do zamaskowania momentu penetracji, być może właśnie naszych kieszeni

- jeśli mamy przy sobie większą ilość pieniędzy, unikajmy zatłoczonych autobusów. Lepiej poczekać kilka minut na następny autobus, niż zostać okradzionym. W pociągu, autobusie nie pozostawiajmy portfela, dokumentów bagażu bez nadzoru.

Wyjeżdżając pomyślmy o zabezpieczeniu mieszkania i mienia:

- przed zamknięciem mieszkania sprawdźmy wszystkie media, czy odłączyliśmy urządzenia elektryczne i gazowe, z których korzystamy na co dzień,

- sprawdźmy, czy okna pozostawiamy zamknięte,

- opróżnijmy skrzynki pocztowe, aby jak najmniej wskazywało, że może nie być nas w domu,

- poprośmy sąsiada, aby doglądną mieszkania, a sami nie odmawiajmy również tej przysługi naszym sąsiadom.

- w pustym domu lub mieszkaniu nie zostawiajmy większych sum pieniędzy i kosztowności.