We wrześniu wrócą upały? Długoterminowa prognoza pogody może zaskakiwać

2020-09-02 11:50 Sylwia Indycka-Rosół
We wrześniu wrócą upały? Długoterminowa prognoza pogody może zaskakiwać
Autor: Pixabay

W powietrzu czuć już jesień, a drzewa powoli zaczynają lecieć z drzew. Czy we wrześniu 2020 poczujemy jeszcze wakacyjną aurę? Czy nie powinniśmy jeszcze chować letnich sukienek i spodenek na dno szaf? Wiele na to wskazuje. Szczegóły znajdziesz na ESKA Rzeszów.

Jaka będzie pogoda we wrześniu 2020?

IMGW zapowiada, że tegoroczny wrzesień będzie ciepły i suchy. Temperatury będą utrzymywały się "powyżej normy":

"Statystyczny model IMGW-Bayes na wrzesień 2020 r. prognozuje na przeważającym obszarze kraju bardzo wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia średniej miesięcznej temperatury powietrza „powyżej normy”. Temperatury "w normie" przewiduje się tylko miejscami w województwie pomorskim, zachodniopomorskim i lubuskim" - czytamy na imgw.pl.

IMGW wyjaśnia, że temperatury "powyżej normy" oznaczają, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy od co najmniej 20 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1981-2010.

Prognozy na najbliższe dni zdają się to potwierdzać. Na Podkarpaciu na przykład termometry wskażą jeszcze po 26-27 kresek, a niebo będzie wówczas bezchmurne. Taka aura szykuje się tu w połowie miesiąca - dokładnie 13 i 14 września. 

Początek jesieni będzie przy tym suchy:

"Statystyczny model IMGW-Bayes na wrzesień 2020 r. prognozuje na terenie całej Polski miesięczne sumy opadów "w normie" lub "poniżej normy".

Najmniej deszczu spadnie na wschodzie i północnym-wschodzie:

"Najwyższe prawdopodobieństwo wystąpienia liczby dni z opadem w klasie „poniżej normy” prognozuje się jednie miejscami w pasie od województwa podkarpackiego, przez województwo małopolskie, lubelskie, świętokrzyskie, mazowieckie, po województwo warmińsko-mazurskie i podlaskie".

Prognozy długoterminowe: O czym warto pamiętać?

Pamiętajmy, że prognozy długoterminowe są obarczone dużą dozą ryzyka. W każdej chwili mogą wystąpić nagłe zjawiska meteorologiczne, które zaburzą procesy pogodowe. Co ważne, prognozowanie temperatur "powyżej normy" nie oznacza, że każdy dzień będzie cepły - mogą wystąpić pojedyncze dni znacznie chłodniejsze. Podobnie wygląda długoterminowe prognozowanie opadów.

Do tego, temperatura odczuwalna jesienią i latem bywa różna. Nawet przy tych samych stopniach na termometrze w lipcu i we wrześniu będziemy ubierać się inaczej. 

Posłuchaj, czym jest osobowość zależna. Czy też ją masz? Zrób test! To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Rozpoczęcie roku szkolnego z perspektywy policji

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.