Jaka będzie pogoda we wrześniu 2020?
IMGW zapowiada, że tegoroczny wrzesień będzie ciepły i suchy. Temperatury będą utrzymywały się "powyżej normy":
"Statystyczny model IMGW-Bayes na wrzesień 2020 r. prognozuje na przeważającym obszarze kraju bardzo wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia średniej miesięcznej temperatury powietrza „powyżej normy”. Temperatury "w normie" przewiduje się tylko miejscami w województwie pomorskim, zachodniopomorskim i lubuskim" - czytamy na imgw.pl.
IMGW wyjaśnia, że temperatury "powyżej normy" oznaczają, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy od co najmniej 20 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1981-2010.
Prognozy na najbliższe dni zdają się to potwierdzać. Na Podkarpaciu na przykład termometry wskażą jeszcze po 26-27 kresek, a niebo będzie wówczas bezchmurne. Taka aura szykuje się tu w połowie miesiąca - dokładnie 13 i 14 września.
Początek jesieni będzie przy tym suchy:
"Statystyczny model IMGW-Bayes na wrzesień 2020 r. prognozuje na terenie całej Polski miesięczne sumy opadów "w normie" lub "poniżej normy".
Najmniej deszczu spadnie na wschodzie i północnym-wschodzie:
"Najwyższe prawdopodobieństwo wystąpienia liczby dni z opadem w klasie „poniżej normy” prognozuje się jednie miejscami w pasie od województwa podkarpackiego, przez województwo małopolskie, lubelskie, świętokrzyskie, mazowieckie, po województwo warmińsko-mazurskie i podlaskie".
Prognozy długoterminowe: O czym warto pamiętać?
Pamiętajmy, że prognozy długoterminowe są obarczone dużą dozą ryzyka. W każdej chwili mogą wystąpić nagłe zjawiska meteorologiczne, które zaburzą procesy pogodowe. Co ważne, prognozowanie temperatur "powyżej normy" nie oznacza, że każdy dzień będzie cepły - mogą wystąpić pojedyncze dni znacznie chłodniejsze. Podobnie wygląda długoterminowe prognozowanie opadów.
Do tego, temperatura odczuwalna jesienią i latem bywa różna. Nawet przy tych samych stopniach na termometrze w lipcu i we wrześniu będziemy ubierać się inaczej.