Znajdujemy się w środku epidemii
Jak powiedziała wojewoda, znajdujemy się w środku epidemii. System opieki zdrowotnej musi się dostosować się do tego wyzwania, jakim jest zwiększona liczb zachorowań, także w naszym regionie. Ogromną rolę w procesie diagnostyki i leczenia COVID-19 ogrywają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.
To lekarze, którzy na co dzień niosą bieżącą pomoc pacjentom w pierwszym kontakcie, również w formie teleporad. System opieki zdrowotnej jest przygotowany, aby udzielić pomocy wszystkim potrzebującym. zaznaczając, żeby ze zrozumieniem podchodzić do schematu postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia.
Przyszłość w czarnych barwach
Przyszłość jest jednak trudna i na pewno będzie brakować lekarzy. Tak wygląda sytuacja w podkarpackich poradniach podstawowej opieki zdrowotnej w czasie pandemii. W tych pracujący lekarze mają średnio 54 lata i często muszą wspomagać ich emeryci. Co więcej, placówki mają spore braki w kadrach z powodu wielu zakażeń wśród personelu medycznego. Tak podczas konferencji stwierdził Mariusz Małecki – prezes Porozumienia Podkarpackiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia. W kontaktach z lekarzami pomagają obecnie teleporady.
O swoich wnioskach, doświadczeniach i dobrych praktykach mówił także podczas konferencji prasowej Stanisław Mazur – prezes Centrum Medycznego MEDYK. Ten podkreślił, że czas epidemii to szczególne wyzwanie, które wymaga zaangażowania i dyscypliny ze strony nas wszystkich. Przede wszystkim poprzez zachowanie zasad bezpieczeństwa sanitarnego.
Gdzie będzie szpital tymczasowy?
A jak udało nam się ustalić -w środę o godz. 12:00 wojewoda podkarpacki Ewa Leniart przedstawi miejsce tymczasowego szpitala, który powstanie na Podkarpaciu dla chorych na Covi19.