Rowerzyści

i

Autor: pexels.com Już niedługo wyjadą na ulice. Czy rowerzyści mogą jeździć obok siebie na drodze?

Porady

Wiosną rowerzyści często popełniają ten błąd. Nieuwaga będzie kosztować 200 zł

2024-03-20 14:04

Za oknami coraz ładniejsza pogoda, nie da się ukryć, że nadchodzi wiosna. Cieplejsze dni sprawiają, że samochód coraz chętniej zamieniamy na rower. W związku z tym powinniśmy znać kilka ważnych zasad. Musimy pamiętać o istotnych kwestiach, których należy przestrzegać. Wyjaśniamy, o co konkretnie chodzi.

Czy rowerzyści mogą jeździć obok siebie na drodze? Co mówią na ten temat przepisy?

Wycieczki rowerowe to niewątpliwie przyjemna sprawa. Część z nas już nie może się doczekać, aż pogoda będzie na tyle ładna, żeby w sprzyjających okolicznościach wybrać się na przejażdżkę. Niektórzy z nas wraz z nadejściem wiosny, zostawiają samochód w garażu i do pracy lub szkoły jadą na rowerze. W związku z tym powinniśmy znać podstawowe zasady, których musimy przestrzegać, przemieszczając się po mieście na rowerze.

W czasie wycieczek rowerowych bardzo często dochodzi do sytuacji, gdy dwie osoby jadą obok siebie. No właśnie, a co na ten temat mówią przepisy? Czy takie zachowanie jest w ogóle dozwolone? Prawo o ruchu drogowym jasno wskazuje, czy możemy się poruszać w taki sposób. To kwestia warta uwagi.

Przepisy dotyczące tej sprawy zmieniły się w 2011 roku. Wcześniej jazda rowerem obok siebie była całkowicie zabroniona. A jak to wygląda aktualnie? Prawo o ruchu drogowym mówi wprost, że poruszając się na rowerze, hulajnodze lub motorowerze nie wolno nam:

  • Jeździć po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem ust. 3a.
  • Jeździć bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach.
  • Czepiać się pojazdów.

Patrząc na punkt pierwszy możemy zastanawiać się o czym mówi nam punkt 3a. Jest on bardzo istotny w poruszonej przez nas kwestii. Czytamy w nim:

Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Taka jazda jest zatem zakazana, ale w wyjątkowej sytuacji dozwolona. Nie są określone szczegółowe warunki. Powinniśmy zatem z rozsądkiem podchodzić do tej kwestii. W innym wypadku możemy narazić się na nieprzyjemne konsekwencje. Jeżeli policjant stwierdzi, że utrudniamy jazdę innym uczestnikom ruchu lub powodujemy zagrożenie na drodze, może nałożyć na nas mandat w wysokości 200 złotych.

ZOBACZ: ROZPOCZĘŁO SIĘ ŁATANIE DZIUR PO ZIMIE. TRWAJĄ NAPRAWY DRÓG W RZESZOWIE

Policja walczy z rowerzystami! Funkcjonariusze mieli dość, użyli drona