Spis treści
- El Niño rozkręci się w Polsce jeszcze w maju?
- Jaka pogoda 8-14 maja? Będzie coraz cieplej
- Sprawdza się El Niño? Pierwsze upały w Polsce możliwe w maju
- Czym jest zjawisko El Niño?
El Niño rozkręci się w Polsce jeszcze w maju?
Światowa Organizacja Meteorologiczna i ONZ ostrzegają przed El Niño. Obie organizacje wydały komunikat, w którym informują o wysokim ryzyku rozwinięcia się wspomnianego zjawiska. Co to oznacza? Aktualne wzorce pogodowe mogą w niedługim czasie ulec diametralnej zmianie i możemy zacząć zmagać się z wyższymi temperaturami i ekstremalnymi falami upałów. Co za tym idzie, może pogłębić się problem suszy. Światowa Organizacja Meteorologiczna podała, że istniej 60% szans na to, że zjawisko El Niño zauważymy w pogodzie już od maja do lipca. 70% szans, że wystąpi ono między czerwcem a sierpniem. Organizacja podała, że najprawdopodobniej El Niño nie minie nas w miesiącach lipiec – wrzesień.
Jaka pogoda 8-14 maja? Będzie coraz cieplej
Drugi tydzień maja przyniesie w Polsce ocieplenie. Do kraju powróci wiosenna aura pełna słońca. Będzie to zapowiedź pierwszych upałów!
Kolejne dni przyniosą już ocieplenie, jednak nie będą to jeszcze dni gorące, ani tym bardziej upalne. Temperatury za dnia w kraju wynosiły będą w przyszłym tygodniu około 15-18 stopni Celsjusza – czytamy w prognozie portalu fanipogody.pl.
ZOBACZ: Takie będzie lato 2023. To będą upalne wakacje! IMGW pokazał mapy
Sprawdza się El Niño? Pierwsze upały w Polsce możliwe w maju
Znacznie cieplej zrobi się dopiero w trzeciej dekadzie maja. To właśnie wtedy w Polsce mogą wystąpić pierwsze w 2023 roku upały.
W drugiej połowie miesiąca temperatury będą rosły. Bardzo ciekawie wyglądają prognozy temperatury po 20 maja. Na mapach temperatury widać wartości temperatury sięgające 29 stopni. Czyżby pierwszy upał w tym roku? - wskazuje portal fanipogody.pl.
Czym jest zjawisko El Niño?
El Niño jest zjawiskiem pogodowym, które polega na utrzymywaniu się wysokiej, ponadprzeciętnej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku. Kiedy El Niño powstaje wpływa na warunki meteorologiczne niemal we wszystkich częściach świata. Odpowiada zarówno za mordercze susze w Australii, Indonezji, a także Azji, jak i ponadprzeciętne opady deszczu w Ameryce Południowej, i części Stanów Zjednoczonych, Afryki, czy Azji Środkowej.
Polecany artykuł: