Spis treści
- Zmiany dla kierowców już od 14 marca. Policja będzie mogła zabrać samochód
- Co stanie się z zatrzymanym samochodem?
Zmiany dla kierowców już od 14 marca. Policja będzie mogła zabrać samochód
Już niedługo zaczną obowiązywać nowe przepisy. Na ich podstawie surowiej karani będą kierowcy wsiadający za kółko po alkoholu. Takie wykroczenia będą karane nawet konfiskatą pojazdu. Ta kwestia dotyczy zmotoryzowanych, który prowadzą auto mając co najmniej półtora promila alkoholu we krwi. Kara będzie zatem w tym przypadku jednocześnie działaniem prewencyjnym. Poprzez zabranie auta niezdyscyplinowanym kierowcom ograniczy się możliwość ponownej jazdy, a co za tym idzie możliwości popełnienia kolejnego wykroczenia.
Co w sytuacji, kiedy pijany kierowca spowoduje wypadek? Wówczas pojazd również zostanie mu odebrany. Istnieje też możliwość przepadku kwoty, na jaką wyceni się auto. Taka opcja dotyczy sytuacji, gdy auto nie należy do kierowcy lub też zostało poważnie uszkodzone w wypadku. Tutaj jednak limit alkoholu będzie wynosił już 1 promil, wówczas konfiskata nie będzie podlegać decyzji. W przypadku wartości powyżej 0,5 promila, o ostatecznych rozstrzygnięciach zdecyduje sąd.
Co stanie się z zatrzymanym samochodem?
W przypadku, jeśli pijany kierowca uszkodził pojazd służbowy podczas wykonywania służbowych obowiązków, konfiskata nie będzie miała miejsca. W takiej sytuacji sąd będzie mógł nakazać wpłatę pieniędzy na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Istotne jest też pytanie, co stanie się z samochodem po odebraniu go właścicielowi. Po prawomocnym wyroku i zakończeniu sprawy, auto zostanie przekazane na rzecz Skarbu Państwa, a następnie trafi do komornika. Później zostanie sprzedane na licytacji.
ZOBACZ: TE FOTORADARY NA PODKARPACIU ZAROBIŁY NAJWIĘCEJ. SĄ POSTRACHEM KIEROWCÓW