W tej wsi na Podkarpaciu w setną rocznicę insurekcji wystawiono pomnik Tadeusza Kościuszki
W przeszłości, aż do 1939 roku, Odrzykoń był centrum administracyjnym w ramach swojej gminy. Przez pewien czas, w latach 1975–1998, należał do województwa krośnieńskiego. Wieś leży w malowniczej okolicy nad Wisłokiem, w pobliżu Krosna, na granicy dwóch regionów: Pogórza Dynowskiego i Dołów Jasielsko-Sanockich, około 6 km na północny zachód od Krosna. Okolica ta ma bogatą historię, o czym świadczą archeologiczne wykopaliska, które potwierdzają istnienie grodziska jeszcze przed 966 rokiem, w czasach kultury łużyckiej. W późniejszych wiekach, w Odrzykoniu, znajdował się gród, a potem drewniany zamek, który niestety został zniszczony przez Tatarów w 1241 i 1259 roku.
Gród Odrzykoń był już znany w XIV wieku, kiedy to w 1348 roku był zapisywany jako Kamieniec. Z biegiem lat zmieniały się jego nazwy, a w 1402 roku pojawiła się nazwa Ehremberg alias Orzykoń. W XV wieku osada należała do szlacheckich rodzin, takich jak Moskarzewscy, Kamienieccy czy Bonerowie, którzy byli właścicielami zamku Kamieniec. W 1475 roku, w czasie wyprawy odwetowej, Odrzykoń został zaatakowany przez wojska króla Macieja Korwina. W 1497 roku Piotr Herburt, dziadek poety Mikołaja Reja, zastawił wieś, by zaciągnąć pożyczkę na renowację zamku w Nowym Sączu.
Polecany artykuł:
Bogata historia Odrzykonia. Ta wieś na Podkarpaciu zasługuję na uwagę
Zamek w Odrzykoniu pełnił ważną rolę w historii, będąc miejscem wielu istotnych wydarzeń. W 1528 roku, w zamku Kamieniec, gościł wygnany z Węgier król Jan Zápolya. Zamek był także miejscem obrad i spotkań politycznych, w tym z organizowanymi przez polskich magnatów sejmikami. Również w czasie wojny szwedzkiej w XVII wieku, wieś była świadkiem wielu zniszczeń. W 1655 roku wojska Gabriela Wojniłłowicza brały udział w zwycięskiej bitwie pod Krosnem, a dwa lata później, w 1657 roku, wojska Jerzego Rakoczego, wspierającego Szwedów, spaliły zamek i osadę. Zamek Kamieniec, już kilkakrotnie zniszczony przez obcych najeźdźców, ostatecznie popadł w ruinę w XVIII wieku, a w latach 1768–1772 stał się miejscem obrony przez Konfederatów barskich.
W XIX wieku, wśród zamkowych ruin, stanął pomnik Tadeusza Kościuszki, który upamiętniał setną rocznicę insurekcji. Zamek Kamieniec był także świadkiem trudnych czasów I wojny światowej, gdy stoczono tu bitwy, a w pobliżu zlokalizowano groby żołnierzy, które później zostały przeniesione na cmentarz.
W okresie II wojny światowej Odrzykoń stał się jednym z ważniejszych punktów oporu. W grudniu 1939 roku powstała tutaj placówka TOW, a później ZWZ i AK, która organizowała akcje, takie jak napady na dwór w Bratkówce czy zrzuty broni. Ostatni konspiratorzy zostali aresztowani przez NKWD po wojnie, a niektórzy, jak Władysław Urbanek, stracili życie na skutek represji.
Dzisiaj Odrzykoń to spokojne miejsce z licznymi atrakcjami turystycznymi. Ruiny zamku Kamieniec to jedno z głównych punktów, obok których wznoszą się piękne ścieżki przyrodnicze, prowadzące przez malownicze tereny, w tym groty, mogiły i ślady dawnego grodziska. Ciekawe jest także muzeum wsi w Odrzykoniu oraz kościół św. Katarzyny, który pochodzi z 1887 roku. W okolicy znajduje się także pomnik poległych za ojczyznę z lat 1914-1921 oraz inne pomniki historyczne, które przypominają o burzliwej przeszłości tej miejscowości.
ZOBACZ: W tej wsi na Podkarpaciu w setną rocznicę insurekcji wystawiono pomnik Tadeusza Kościuszki. Stanął wśród ruin zamku
![Rzeszów Radio ESKA Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-vFLA-wToC-FnTF_rzeszow-radio-eska-google-news-664x442-nocrop.jpg)