Słownik segregacji odpadów to zupełnie nowa, trzydziestoparostronicowa broszura, której celem jest informowanie mieszkańców miasta o prawidłowych metodach składowania śmieci. Zawarte w niej treści przedstawione zostały w przystępny, prosty sposób, m.in w formie specjalnych ilustracji z pojemnikami i oznaczeniami. Mają one nie tylko informować, ale również edukować, jakie śmieci można umieszczać w koszach, a które nie powinny tam trafiać, np. z uwagi na duże gabaryty.
Rzeszów kontynuuje politykę proekologiczną
Władze Rzeszowa podejmując się tworzenia słownika, chciały nie tylko pokazać, że stawiają mocno na ekologię, ale również próbują namówić swoich mieszkańców do dokładnej segregacji śmieci.
Podejmowane działania mają również związek z wejściem w życie nowej ustawy, która nakłada na każdą gminę w Polsce obowiązek osiągnięcia minimalnego poziomu recyklingu. Progi procentowe wciąż ulegają zwiększeniu. W 2020 roku wskaźnik był na poziomie 20 procent. W ubiegłym roku urósł o 5 punktów procentowych. W tym roku pułap procentowy podniósł się do 35 procent.
Za niedostosowanie się do tych wytycznych, samorządom grożą poważne kary finansowe.
Słownik segregacji odpadów – do kogo trafi?
Z nowego słownika może korzystać w zasadzie każdy rzeszowianin. Wystarczy wejść na stronę erzeszow.pl, gdzie wspominana broszura została udostępniona w formie elektronicznej. Docelowo jednak władze miasta chcą dotrzeć z przekazem do przedszkoli, szkół i wybranych osiedli. Zostaną tam wysyłane specjalne materiały edukacyjne w formie elektronicznej i papierowej.