Wdowa konsekrowana z Rzeszowa

i

Autor: pexels / facebookowy profil Diecezji Rzeszowskiej Wdowa konsekrowana z Rzeszowa

Wydarzenia w Rzeszowie

W Polsce takie "śluby" to rzadkość. Wdowa sama stanęła przed ołtarzem, by poślubić Chrystusa

2024-10-08 8:46

W niedzielę 6 października odbyła się uroczystość duchowych zaślubin z Chrystusem. Przewodził jej biskup Jan Wątroba, który odebrał ślubowanie od pani Wiesławy. Kobieta nałożyła na palec obrączkę i zdecydowała się poświęcić życie Bogu jako wdowa konsekrowana. Jest 18. kobietą w diecezji rzeszowskiej, która podjęła taki krok.

Kolejna wdowa konsekrowana w Diecezji Rzeszowskiej

Takich kobiet jest w Polsce zaledwie kilkaset. Po śmierci mężów zdecydowały się zostać wdowami konsekrowanymi. Ostatnio do ich grona dołączyła pani Wiesława Miąso. Uroczystość odbyła się w parafii św. Bartłomieja w Łączkach Kucharskich.

 "Wdowy, które po śmierci mężów wybierają życie zgodne z radami ewangelicznymi, odpowiadają w ten sposób na miłość Chrystusa. Jest to wezwanie do odpowiedzialności, ofiarności, czujności i również do tego, by pozostać wiernym do końca" — podkreślił w trakcie ceremonii cytowany przez portal o2 bp Jan Wątroba.

Dodał też, że taka decyzja jest wyrazem miłości i odpowiedzialności.

Warto dodać, że Wiesława Miąso jest 18. wdową konsekrowaną w diecezji rzeszowskiej.

"Wiesława Miąso, jako osiemnasta wdowa w diecezji rzeszowskiej, otrzymała błogosławieństwo przez posługę biskupa Jana Wątroby. Obrzęd konsekracji odbył się 6 października br. w parafii pw. Św. Bartłomieja w Łączkach Kucharskich" - czytamy w poście na Facebooku Diecezji Rzeszowskiej.

Kim są wdowy konsekrowane?

Kim są wdowy konsekrowane? Najprościej na to pytanie można odpowiedzieć, że to kobiety, które po śmierci męża postanowiły oddać się Bogu. W trakcie obrzędu konsekracji biskup błogosławi obrączki wdów. Od tego momentu biżuteria jest symbolem miłości, wierności i więzi z Chrystusem. Kobiety, które stają się wdowami konsekrowanymi zostają "wolne dla Boga". Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że nie zrywają one więzów rodzinnych, nie wstępują do zakonów ani nie obowiązuje je specjalny strój. Ich życie zasadniczo nie ulega zmianie. Za to ich zadaniem staje się troska duchowa o najbliższych. Wdowy konsekrowane są zobowiązane do uczestnictwa w codziennej mszy świętej, modlitwy, adoracji i czytania Pisma Świętego.

A co, jeśli wdowa konsekrowana będzie chciała zmienić swoją decyzję i ponownie zawrzeć małżeństwo? W takiej sytuacji będzie potrzebowała otrzymać zwolnienie z przyrzeczeń od biskupa lub ze Stolicy Apostolskiej.

Jak wynika z danych z 2022 roku w Polsce jest kilkaset wdów konsekrowanych. Warto dodać, że konsekracji mogą poddać się także mężczyźni. W Polsce jest ich kilku. Są tzw. wdowcami konsekrowanymi W latach 2010–2022 śluby konsekracji złożyło 291 wdów i 3 wdowców.

Wjechał rowerem do kościoła w Tarnobrzegu

Zobacz naszą galerię!

Quiz ortograficzny: U czy Ó?

Pytanie 1 z 30
Jak zapiszesz to słowo?
Kłodzko. Kościół zniszczony w powodzi