Uczniowie w klasie

i

Autor: Getty Images Nowy rok szkolny będzie wyjątkowo długi.

Wydarzenia

W podstawówkach pojawił się nowy groźny trend. To "zabawa w krecika". Może mieć tragiczne skutki

2024-11-19 10:39

Czym jest "zabawa w krecika", która ostatnio podbija szkoły podstawowe w Polsce? Jest to po prostu kolejna forma przemocy. Jest ona niebezpieczna przede wszystkim dla najmłodszych uczniów. Poniża ofiarę, a co więcej może powodować poważne urazy i traumę długie na lata.

"Zabawa w krecika" - nowe niebezpieczne zjawisko w szkołach

"Zabawa w krecika" to zjawisko, które staje się coraz bardziej niepokojące wśród młodszych uczniów. Ta forma przemocy ma na celu poniżenie ofiary, a konsekwencje mogą być dramatyczne. Początkowo przyciągająca uwagę, gra ta może prowadzić do poważnych urazów fizycznych i psychicznych, które pozostawią ślady na psychice dziecka.

Zabawa ta polega na zaskoczeniu ofiary od tyłu, powaleniu jej na ziemię i zmuszeniu do przyjęcia pozycji przypominającej "krecika". W tej pozycji inni uczestnicy zabawy mogą kopać i bić ofiarę, co prowadzi do niebezpiecznych urazów ciała. Warto zauważyć, że tego rodzaju akty są często inspirowane przez treści z Internetu, zwłaszcza z platform takich jak TikTok, które są popularne wśród dzieci.

Przemoc w szkołach

W przeszłości do podobnych sytuacji doszło w polskich szkołach. Szokujące przypadki przemocowych incydentów, które miały swój finał w sądzie, pokazują powagę problemu. Zdarzenia te wskazują na potrzebę szybkiej reakcji ze strony nauczycieli oraz rodziców, by zapobiec eskalacji przemocy.

Ważne jest, aby rodzice i nauczyciele byli czujni i potrafili rozpoznać symptomy krzywdzenia dziecka. Niepokojące mogą być zmiany w zachowaniu, izolacja od rówieśników oraz unikanie szkoły. Wczesna interwencja może pomóc w uniknięciu długotrwałych skutków emocjonalnych i zdrowotnych.

Jak przeciwdziałać przemocy w szkołach?

Niezwykle kluczowe jest, aby przemoc szkolna była zgłaszana odpowiednim służbom, w tym policji, gdyż jest to działanie niezgodne z prawem. Wspólne działania uczniów, rodziców oraz nauczycieli mogą pomóc w stworzeniu bezpieczniejszego środowiska w szkołach. Pamiętajmy, że każdy uczeń ma prawo do ochrony, a edukacja o szkodliwości tego typu "zabaw" jest niezbędna w walce z przemocą w szkołach. Tylko poprzez wspólną pracę możemy przeciwdziałać takim niebezpiecznym zjawiskom, zapewniając młodym ludziom bezpieczne miejsce do nauki i rozwoju. 

Wiedza z 3. klasy podstawowej

Pytanie 1 z 10
Lisa, Bosse i Lasse to bohaterowie?
Rzeszów Radio ESKA Google News
Autor:

„Podstawowa Szkoła Roku 2024” na Podkarpaciu. Znamy zwycięzców

Zobacz naszą galerię!

Nowa Szkoła Podstawowa w Rydzynie koło Leszna