W całej Polsce 900 ochotników złoży przysięgę
Przysięgi w podkarpackich brygadach OT to jedne z kilku podobnych uroczystości, które przez weekend odbywają się w kraju. Jak poinformował mjr Witold Sura, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, w weekend w ośmiu województwach odbywają się pierwsze przysięgi w ramach tegorocznej edycji projektu „Wakacje z WOT”. Słowa roty zostaną wypowiedziane przez łącznie prawie 900 ochotników.
To jasny sygnał, że projekt jest dobrze zaprojektowany i budzi duże zainteresowanie wśród Polaków - zaznaczył major.
Przypomniał, że przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych momentów w życiu każdego żołnierza.
Jest to akt ślubowania będący jednocześnie wyrazem najwyższego zobowiązania wobec ojczyzny i narodu polskiego. Takie zobowiązanie w weekend podejmie blisko 900 ochotników. Będzie to bardzo ważny czas zarówno dla ślubujących, jak i ich najbliższych - zauważył.
CZYTAJ TAKŻE: "Wakacje z WOT" po raz drugi na Podkarpaciu. Trwają zapisy!
Na Podkarpaciu 153 terytorialsów złoży przysięgę
Na Podkarpaciu przysięgę złoży w niedzielę przed południem łącznie 153 ochotników. Na Rynku w Krośnie ślubować będzie 119 żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady OT im. płk Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” - przekazała jej rzeczniczka ppor. Magdalena Mac. Przysięga rozpocznie się o godz. 11. Natomiast na Rynku w Dubiecku - 34 żołnierzy 20 Przemyskiej Brygady OT, im. gen. dyw. Stefana Roweckiego ps. „GROT” - poinformował rzecznik przemyskiej brygady Piotr Gdula. Uroczystość zaplanowano na 10.30. Mjr Sura wskazał, że w grupie nowo powołanych w 3 Podkarpackiej Brygadzie OT większość łączy służbę z pracą zawodową lub nauką.
Wśród nich są również pracownicy administracji, mechanicy, kierowcy, technik analityki chemicznej, pielęgniarki, nauczyciele, uczniowie i studenci – wymienił oficer.
Dodał, że przysięga w Krośnie będzie piątą w tym roku i czterdziestą pierwszą w historii 3 Podkarpackiej Brygady OT. Wśród ochotników 20 Przemyskiej Brygady OT średnia wieku nowo powołanych wynosi 32 lata. „Wśród kandydatów na żołnierzy OT są m.in. urzędnicy, prawniczka, historyk-pracownik Archiwum Państwowego w Przemyślu oraz uczniowie szkół średnich” – wskazał rzecznik DWOT.
Słowa roty przysięgi wypowiedzą ochotnicy, którzy przed ponad dwoma tygodniami wcieleni zostali w szeregi brygad OT i ukończyli 16-dniowe dniowe szkolenie podstawowe. Podczas dwutygodniowego szkolenia podstawowego ochotnicy uczyli się najważniejszych zagadnień, m.in. bezpiecznego posługiwania się karabinkiem MSBS GROT, taktyki, topografii oraz pomocy medycznej na polu walki.
Zwieńczeniem i najważniejszym sprawdzianem szkolenia jest tzw. pętla taktyczna, a jej pozytywne zaliczenie zamyka pierwszy okres szkolenia. Wśród umiejętności sprawdzanych podczas tzw. pętli taktycznej jest m.in.: pokonywanie terenu czołganiem, reakcja na kontakt ogniowy, strzelanie, pierwsza pomoc, ewakuacja rannych, wyznaczanie azymutu, posługiwanie się mapą i busolą czy nawiązanie łączności z wykorzystaniem radiostacji.
ZOBACZ: Międzynarodowa akcja bieszczadzkiej Straży Granicznej. Odkryli ogromne nielegalne fabryki
Polecany artykuł: