Ciekawostki

W języku staroangielskim oznacza bohatera, w Polsce jest synonimem kiczu. Kiedyś było hitem!

2024-01-25 15:27

Jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się, że imię to wejdzie w Polsce do szerszego użytku. Zaczerpnięte z amerykańskiej i brytyjskiej tradycji, było powiewem nowoczesności i zachodniej mody. Dziś jest ono synonimem kiczu. O jakim imieniu mowa?

Spis treści

  1. Imię Brajan - kiedyś popularne, teraz kiczowate?
  2. Rada Języka Polskiego o Brajanie

Imię Brajan - kiedyś popularne, teraz kiczowate?

Imię, o którym mowa, to Brian, a dokładnie jego spolszczona forma Brajan. Na przełomie lat 90. i początku 2000 zyskiwało ono na popularność. Sięgali po nie rodzice, którym zależało na wyborze oryginalnego imienia dla swojej pociechy. Ulegali modzie z Zachodu, nie zwracając uwagi na problemy, jakie nadanie go może za sobą pociągać. A było ich klika. Jednym z głównych w przypadku tego imienia była pisownia.

Rada Języka Polskiego o Brajanie

W kwestii Brajana interweniowała wypowiedziała się nawet Rada Języka Polskiego. Na temat pisowni tego imienia komentarza jeszcze w 2028 roku udzieliła dr K. Kłosińska. Co na temat Brajana możemy dowiedzieć się od RJP?

"Brian lub Brajan

Do Rady skierowano list z prośbą o wskazanie właściwej formy imienia: „Z moim narzeczonym chcemy nazwać syna Brian. I mam pytanie, czy to nie sprawi problemu w urzędach. Jak powinno się pisać? Nam się bardziej podoba Brian niż Brajan, ale wiemy, że czyta się Brajan...”. Odpowiedzi udzieliła dr K. Kłosińska:

[...] zgodnie z „Zaleceniami dla urzędów stanu cywilnego dotyczących nadawania imion dzieciom osób obywatelstwa polskiego i narodowości polskiej” [...] imię Brian powinno być zapisywane w sposób odpowiadający polskiej wymowie – jako Brajan. Zapis Brian bowiem sugeruje, że po głosce „b” występuje miękkie „ri”." - możemy przeczytać na stronie RJP.

Nie jest to jednak koniec wskazówek, jakie na temat Brajana udzieliła dr Kłosińka. Naukowczyni odniosła się także do przyszłości tego imienia. Jej prognoza nie do końca wytrzymała próbę czasu...

"Dodam, że w stosunku do imienia Brian nie powinno się stosować p. II.6. wspomnianych „Zaleceń…”, brzmiącego „Przy nadawaniu nowych imion, na które moda często szybko przemija i które mogą nie wejść do zbioru polskich imion, zaleca się stosowanie obcej oryginalnej pisowni, np. Dustin, Jessica, a nie Dastin, Dżesika”, ponieważ popularność tego imienia w Polsce bardzo rośnie, co daje podstawy do przypuszczeń, że niebawem wejdzie ono do zbioru polskich imion. Tym bardziej należy utrwalać jego spolszczoną formę" - prognozowała w odpowiedzi na stronie RJP.

Zakazane imiona w Polsce. Urzędnik odmówi rodzicom [LISTA]

Jakie są najdziwniejsze imiona dla dzieci?