światła awaryjne

i

Autor: A.I. W tych sytuacjach nie używaj świateł awaryjnych.

Porady

Używasz świateł awaryjnych w tych sytuacjach? Uważaj, narażasz się na mandat!

2023-11-30 9:56

Światła awaryjne, jak wskazuje ich nazwa, powinny informować o nieprzewidzianych sytuacjach, na przykład wypadku czy awarii samochodu. Często jednak wykorzystujemy je również w innych momentach, co może niestety skutkować mandatem. Kiedy nigdy nie powinniśmy używać świateł awaryjnych? Czego nie robić, aby uniknąć mandatu i punktów karnych?

Spis treści

  1. Kiedy należy włączyć światła awaryjne?
  2. Kiedy otrzymamy mandat za światła awaryjne?

Kiedy należy włączyć światła awaryjne?

Część kierowców błędnie interpretuje zastosowanie świateł awaryjnych. Bardzo często są one używane w nieodpowiednich sytuacjach, a to może powodować niebezpieczne zdarzenia. Aby nie były one nadużywane i nie wprowadzały w błąd innych kierowców, świateł awaryjnych powinniśmy używać tylko w określonych sytuacjach. Kiedy konkretnie?

  • w sytuacji, gdy musimy zatrzymać się w niebezpiecznym miejscu, a nasze zachowanie stwarza ryzyko kolizji,
  • kiedy nasz samochód uległ awarii i stanęliśmy w nieodpowiednim miejscu,
  • kiedy zatrzymaliśmy się w miejscu bez oświetlenia,
  • w sytuacji ostrego hamowania
  • kiedy zatrzymaliśmy się na poboczu, a przez warunki pogodowe widoczność jest ograniczona.

W innych sytuacjach używanie awaryjnych świateł jest niedozwolone. Jeżeli jednak zdecydujemy się na ich włączenie, a nasze zachowanie zauważy policja, narażamy się na mandat karny. O jakiej kwocie mowa? Przepisy uwzględniają dwie sytuacje, w których użycie świateł awaryjnych jest zakazane. Pierwsza z nich to holowanie pojazdu i dotyczy to zarówno auta holowanego, jak też holującego. Za takie zachowanie obydwaj kierowcy mogą otrzymać mandat w wysokości 150 złotych. Dodatkowo na ich konto trafi pięć punktów karnych. Więcej, bo od 100 do 300 złotych zapłacimy za zatrzymanie samochodu w niedozwolonym miejscu i pozostawienie go na światłach awaryjnych.

Kiedy otrzymamy mandat za światła awaryjne?

Na mandat narażamy się także w sytuacji, kiedy zapomnimy o włączeniu świateł, a wymaga tego sytuacja. To na przykład sytuacja awarii naszego auta i zatrzymanie go na poboczu. Jeśli nie włączymy świateł na autostradzie, policja nałoży na nas mandat w wysokości 300 złotych. Na pozostałych drogach ta kwota wynosi 150 złotych. Na konto kierowcy trafia także jeden punkt karny.

Bardzo często spotykanym zachowaniem na drodze, stosowanym przez wielu kierowców, jest dziękowanie oraz przepraszanie innych kierowców przy pomocy świateł awaryjnych. Trudno znaleźć kierowcę, który nigdy tego nie zrobił. To oczywiście niezgodne z przepisami, ale w większości takich przypadków policja jedynie poucza kierowcę. Rzadko można spotkać się z wypisaniem mandatu.

ZOBACZ: TYCH RZECZY NIE TRZYMAJ W SAMOCHODZIE ZIMĄ. POD ŻADNYM POZOREM!

Mysłowice. Samochód zmiótł z drogi 16-latka! Był o krok od śmierci [WIDEO]