Uważaj zbierając jagody! Lasy Państwowe ostrzegają przed poważną chorobą

i

Autor: Fot. Nadleśnictwo Cisna, Lasy Państwowe/Facebook

Wydarzenia

Uważaj zbierając jagody! Lasy Państwowe ostrzegają przed poważną chorobą

2023-07-05 11:20

W polskich lasach zaroiło się od zbieraczy jagód. Zbieranie tych owoców to dobry sposób na dorobienie do domowego budżetu, więc nie brakuje chętnych, którzy przechadzają się po lesie w poszukiwaniu jagód. Lasy Państwowe ostrzegają i przypominają, że jedzenie owoców może wiązać się z ryzykiem poważnej choroby, jaką jest bąblowica.

Spis treści

  1. Zbierasz jagody? Pamiętaj o ryzyku bąblowicy
  2. Zbierasz jagody? Lasy Państwowe: Umyj je!
  3. Bąblowica - jakie objawy? 

Zbierasz jagody? Pamiętaj o ryzyku bąblowicy

Chcąc delektować się pysznymi i zdrowymi owocami leśnymi, nie zapomnijcie o umyciu ich przed zjedzeniem – przypominają leśnicy. - Jeżeli zbieraliście je sami, to umyjcie również dłonie, ponieważ na nich także mogą znajdować się jaja pasożytów, które powodują niebezpieczną chorobę – bąblowice – alarmują!

To właśnie latem dochodzi do największej liczby zachorowań. Osoby, które zbierają jagody w lesie, często jedzą je prosto z krzaka, co jest bardzo niebezpieczne! - Choroba ta jest trudna do zdiagnozowania ze względu na długi okres bezobjawowy – dodają leśnicy.

Zbierasz jagody? Lasy Państwowe: Umyj je!

Trzeba wiedzieć, że jaja pasożytów trafiają na owoce i części roślin poprzez kał zarażonych lisów, jenotów, a także psów.

Niezależnie od tego, czy owoce kupiliście czy zebraliście sami – umyjcie je przed zjedzeniem w bieżącej wodzie – apelują leśnicy.

Po raz pierwszy w Polsce bąblowice wykryto w 1994 r. u lisów w woj. pomorskim. W Polsce corocznie zgłasza się kilkadziesiąt przypadków bąblowicy u ludzi.

 Śmiertelność chorych nieleczonych przekracza 90% w ciągu 10 lat od zdiagnozowania choroby – podsumowują Lasy Państwowe.

Bąblowica - jakie objawy? 

Bąblowica daje różne objawy. Zależą one od miejsca i wielkości torbieli. W przypadku ważniejszych narządów jak wątroba, dolegliwości związane z tą chorobą mogą ujawnić się przez uczucie pełności w podżebrzu prawym, bólu wątroby i nudności, a także nadciśnienia wrotnego. Torbiele mogą pojawić się także przy drogach żółciowych, a to skutkuje między innymi żółtaczką mechaniczną.

W przypadku umiejscowienia się torbieli przy innych narządach warto zwrócić uwagę na kaszel, duszności, krwioplucie, bóle w klatce piersiowej, padaczkę i bóle głowy. Zaawansowane zmiany w naszym organizmie mogą prowadzić do śmierci.

ZOBACZ: „Cuda Polski 2023”: Oto nominowane miejsca z Podkarpacia!

Naturalne CBD
Reklama