Strzyżak jeleni (sarni). Dlaczego nazywa się go latającym kleszczem?
Strzyżaki to małe owady, które można spotkać w polskich lasach. Zyskały wiele przydomków - latające kleszcze, łowiki, wszy jelenia. Strzyżaki pasożytują głównie na jeleniach, sarnach i łosiach, ale atakują także ludzi. Występują głównie w lecie i wczesną jesienią, ale - podobnie jak kleszcze - jeśli aura jest ciepła, można je spotkać nawet w listopadzie.
Strzyżaki potrafią być zmorą grzybiarzy. Dlaczego?
Strzyżaki atakują zwykle całymi chmarami. Potrafią wczepić się w skórę, dostać się do nosa, uszu, a nawet pod powieki. Ukąszenie początkowo może być bezbolesne, ale po czasie pojawiają się czerwone grudki, które swędzą i bolą zwykle następnego dnia. Niestety, bywa, że dochodzi do reakcji alergicznej i ukąszenia goją się trudno.
Czy strzyżaki przenoszą boleriozę?
Różne źródła podają różne informacje na temat tego, czy od strzyżaka można zarazić się boleriozą. Wyraźnie przeczą temu jednak Lasy Państwowe, które piszą:
"Strzyżaki to owady, mają 3 pary odnóży, potrafią latać i choć mogą ugryźć, nie przenoszą boreliozy".
Jak się chronić przed strzyżakami?
W lesie warto nosić buty z wysoką cholewą, długie spodnie i koszulki z długim rękawem, a także nakrycie głowy. To może być jednak niewystarczające, by chronić przez małymi strzyżakami. Strzyżaki osiągają maksymalnie 6mm długości i mogą wcisnąć się niemal wszędzie. Mają przy tym brunatny kolor i przejrzyste skrzydła.
Strzyżaki atakują ciemno ubarwione zwierzęta, dlatego na wycieczkę do lasu warto założyć ubrania o jasnych barwach.