Dodatkowe dwa dni wolnego
Polacy, w zależności od stażu, każdego roku mogą liczyć na 20 lub 26 dni urlopu od pracy. Unijna dyrektywa work-life-balance wprowadziła jednak istotne zmiany między innymi w wymiarze czasu wolnego, jakim faktycznie dysponuje pracownik w Polsce. Od dość dawna, bo od 26 kwietnia 2023 roku każda pracująca osoba może skorzystać z dodatkowego czasu wolnego i powołać się na tzw. urlop do siły wyższej. Niewielu pamięta, jednak że taka możliwość istnieje. Tłumaczymy więc kto i w jaki sposób, a także w jakim wymiarze (w zależności od umowy) może skorzystać z urlopu od siły wyższej.
Czy trzeba motywować urlop z powodu siły wyższej?
Urlop od siły wyższej można wziąć w każdym momencie i nie trzeba podawać powodu nagłej nieobecności w pracy, ponieważ pracodawca musi wyrazić zgodę na udzielenie urlopu od siły wyższej najpóźniej w dniu złożenia wniosku przez pracownika. Wedle tych przepisów, argumentacja powodu nieobecności wydaje się więc zbędna, ponieważ urlop i tak zostanie udzielony.
Ile dni, lub godzin można wykorzystać z powodu siły wyższej? Są to dwa dni, lub 16 godzin dla pracowników, którzy pracują na tzw. etacie, czyli w wymiarze 40 godzin pracy tygodniowo, tj. 8 godzin dziennie. Wymiar tego dodatkowego urlopu może być zmniejszony (ale nie musi), jeżeli pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze godzinowym. Wówczas pracodawca może zarządzić wymiar urlopu z powodu siły wyższej proporcjonalny do czasu pracy.
Kiedy można wziąć urlop z powodu siły wyższej?
Z urlopu od siły wyższej może skorzystać każdy pracownik, który potrzebuje wolnego w danym dniu. Obowiązkiem pracownika jest poinformowanie pracodawcy o nieobecności w pracy (bez podawania powodu). Nie ma określonego wzoru takiego wniosku, może być to więc telefon, wiadomość e-mail, a nawet wiadomość SMS. Zaś obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie zgody.
Urlop z powodu siły wyższej jest płatny w połowie wynagrodzenia. O sposobie wykorzystania dwóch dni, lub 16 godzin decydują wyłącznie pracownik. Warto jednak pamiętać o tym, że urlop z powodu siły wyższej obowiązuje w skrajnych przypadkach jak np. wypadek, choroba, nagłe zdarzenie.
ZOBACZ: Gdzie na wakacje bez paszportu? W te miejsca dotrzesz na dowód osobisty