Ujemny przyrost naturalny na Podkarpaciu
Przyrost naturalny to różnica między liczbą urodzeń żywych a zgonami w określonym czasie (najczęściej w ciągu roku) na danym obszarze. Przyrost naturalny może być podany w liczbach bezwzględnych (np. 500 osób), albo jako wskaźnik np. na 1000 mieszkańców, czyli jako promile.
Kluczową statystyką w obliczeniu przyrostu naturalnego jest liczba zgonów. Jeżeli na przewyższa liczbę urodzeń, wówczas mamy do czynienia z ujemnym przyrostem naturalnym. Taka sytuacja jest w 14 z 16 największych miast na terenie województwa podkarpackiego.
Tutaj na Podkarpaciu umiera najwięcej osób
Dane Urzędu Statystycznego w Rzeszowie na temat przyrostu naturalnego w okresie styczeń-marzec 2025 roku pokazują, że tylko w Rzeszowie i Ropczycach jest dodatni przyrost naturalny. W pozostałych miastach jest on ujemny.
Porównaliśmy dane z 16 największych miast w województwie podkarpackim i wiemy już, w których miastach umiera najwięcej osób. Zobacz to w naszym zestawieniu:
Dlaczego przyrost naturalny jest tak ważny?
Jest jednym z podstawowych wskaźników używanych przez demografów, ekonomistów, urbanistów, a także w polityce publicznej. Analiza pozwala np. zrozumieć, czy społeczeństwo się starzeje, czy potrzebuje wsparcia zdrowotnego, czy dany region się wyludnia, czy rozwija i przede wszystkim, jakie może mieć to skutki ekonomiczne dla regionu, ale i całego kraju.