Jeziorka Duszatyńskie w Bieszczadach – niesamowita historia
Do tej pory Jeziora Duszatyńskie to najbardziej znane osuwisko w Bieszczadach. Mieszczące się w rezerwacie „Zwiezło” na stokach Chryszczatej w okolicy Duszatyna jeziorka powstały w maju 1907 roku. Po długich opadach deszczu, mieszkańców Duszatyna obudził ogromny hałas. W strachu i niewiedzy, co się dzieje mieszkańcy spakowali najpotrzebniejsze rzeczy i w panice opuszczali swoją wieś. Historia powstania tego miejsca mówi, że przerażeni mieszkańcy, którzy dotarli do Prełuk, w miejscowej cerkwi uderzyli w dzwony. Inna wersja mówi, że to drżenie ziemi, wywołane osuwaniem się mas skalnych, spowodowało bicie dzwonów.
Potężny płat zbocza oderwał się od góry, zabierając ze sobą las i tarasując dolinę Olchowego potoku. Masa przemieszczone materiału została oszacowana na 12 milionów metrów sześciennych. Wówczas powstały trzy jeziorka, które nazwano Duszatyńskimi. W 1925 roku z najniżej położonego zbiornika spuszczono wodę, aby wyłapać znajdujące się w nim ryby. Właściciel lasów, hrabia Potocki, widząc, że zbiornik został w ten sposób całkowicie zniszczony zakazał dalszych prac. Dzięki tej decyzji, dziś w tym miejscu znajdują się dwa jeziorka.
To miejsce kilka razy odwiedził Karol Wojtyła
Od wielu lat Jeziorka Duszatyńska stanowią niemałą atrakcję. Jeziorko Górne położone jest na wysokości 701 metrów i ma powierzchnię 1,44 ha. Jeziorko Dolne leży na wysokości 683 m i ma powierzchnię 0,45 ha.
Jeziorka stanowią przystanek na trasie z Komańczy na Chryszczatą. Dwa razy w 1952 roku, oraz w 1957 i 1960 roku wędrował tędy wraz ze znajomymi i młodzieżą Karol Wojtyła.
Legendy związane z Jeziorkami Duszatyńskimi
Z tym niesamowitym miejscem na mapie Bieszczad wiążą się oczywiście legendy. Mieszkańcy uważali, że miejsce jest zaczarowane, a przyczyna powstania osuwiska wiążę się z działaniem rozgniewanego diabła, który miał rzucić ognistą kulą i poczynić spustoszenie. Inni uważali, że winnym powstania osuwiska jest upadek meteorytu.