Spis treści
Kiedy trwa sezon na poziomki?
Sezon na te mini owoce zaczyna się na początku lata. Znajdziemy je w nasłonecznionych częściach lasu lub na ich skraju. To właśnie przez słoneczne promienie są one tak aromatyczne w smaku. Poziomki, które znajdziemy w półcieniu, są nieco większe, ale już nie są tak słodkie. To, co je wyróżnia wśród innych leśnych owoców, to intensywny, słodki zapach. Tak - rewelacyjnie pachną i smakują. Świeże owoce mają wyjątkowo krótką trwałość, więc tuż po zerwaniu powinno się je jak najszybciej zjeść, aby nie utraciły swojego aromatu. Jednak przed spożyciem poziomek z lasu koniecznie trzeba je umyć.
Poziomki to cenne źródło witamin
Poziomka wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości, a do tego jest świetnym źródłem witaminy C - co ciekawe, zawiera jej więcej niż cytrusy. Lista zawartych w owocach cennych składników jest o wiele dłuższa. Dzięki zawartości kwasu salicylowego wykazują one właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, a nawet i przeciwgorączkowe.
Jakie właściwości mają poziomki?
Lato to idealny czas na poziomki, warto wiec poznać ich właściwości. Lista jest tu naprawdę długa!
Poziomki:
- wykazują działanie przeciwnowotworowe,
- wspomagają profilaktykę przeciwcukrzycową,
- wspomagają pracę wątroby,
- poprawiają odporność,
- przeciwdziałają powstawaniu złego cholesterolu,
- zapobiegają infekcjom, a także pomagają je zwalczać,
- działają przeciwzapalnie,
- wykazują działanie przeciwkrwotoczne,
- przyspieszają przemianę materii,
- wspomagają pracę jelit,
- zapobiegają zaćmie i innym chorobom oczu,
- wspomagają leczenie przeziębień.
ZOBACZ: Najpopularniejsze szlaki turystyczne w Bieszczadach. Musisz je odwiedzić
Poziomki na odchudzanie
Poziomki poprawiają przemianę materii – w nadmiarze mogą zadziałać wręcz przeczyszczająco. Poza tym owoc ten wykazuje także właściwości moczopędne, co pozwala pozbyć się nadmiaru wody w organizmie, a dodatkowo działa rozkurczowo i bakteriobójczo.
Zabiegi upiększające z użyciem poziomek
Co ciekawe poziomka znajduje swoje zastosowanie również w kosmetyce. A dokładniej wykorzystuje się je w walce z trądzikiem i wypryskami. Dodatkowo pomogają w walce ze starzeniem się naszej skóry. Co więcej - to nie powinno was zdziwić - wielu producentów dodaje do swoich kosmetyków poziomkę, aby zapewnić im aromatyczny zapach.
Przepis na herbatę z poziomki
Napary z poziomek można przygotowywać zarówno z owoców, jak i z suszonych liści roślint. Jeśli chodzi o same liście, te należy zebrać w lesie i wysuszyć.
Mamy dla was przepis!
Składniki:
1-2 łyżeczki suszonych liści poziomki,1 szklanka wody.
Przygotowanie:
Suszone liście poziomki zalać szklanką wrzątku. Parzyć pod przykryciem przez 15 minut i odcedzić. Pić 3-4 razy dziennie.
Polecany artykuł: