Turystyka na Podkarpaciu

To miejsce na Podkarpaciu jest jednym z najdzikszych w Polsce. Już dawno miał tu powstać park narodowy

2024-10-14 14:11

Niewidzialny Turnicki Park Narodowy to jedno z najbardziej dzikich miejsc w Polsce. Nie bez powodu jest ono nazywane "wrotami Bieszczadów". Jest to miejsce wciąż mało znane, choć coraz częściej zaczyna przebijać się do świadomości Polaków. Choć projekt utworzenia w tym miejscu parku narodowego powstał ponad 30 lat temu, wciąż czeka na realizację.

Poznajcie Niewidzialny Turnicki Park Narodowy

Niewidzialny Turnicki Park Narodowy to projekt, który od ponad 30 lat czeka na realizację, a jego obszar wciąż jest uznawany za jedno z najdzikszych miejsc w Polsce. Zamysł stworzenia parku na terenie Pogórza Przemyskiego, około 20 km na południe od Przemyśla, zachwyca nie tylko pięknymi krajobrazami, ale także bogactwem fauny i flory.

"Wyobraź sobie Niewidzialny Park Narodowy. Nie został powołany aktem urzędowym. Nie było blasku fleszy i czerwonej wstęgi. Powstał wolą i energią obywateli.

Turnickie lasy to miejsce niezwykłe i wyjątkowe na wiele sposobów i w różnych wymiarach. To właśnie tu w niezwykły sposób historia współczesna splątała się z historią naturalną. W czasach rozbiorów ten rejon był pod panowaniem Habsburgów, po I wojnie była to część polskiego województwa lwowskiego. U schyłku drugiej wojny teatr akcji Wisła i późniejszych przesiedleń.

W dolinach rozciągających się na obszarze projektowanego Turnickiego Parku Narodowego jeszcze kilkadziesiąt lat temu tętniło życie. Borysławka, Arłamów, Grąziowa. Dziś to tereny sukcesji lasu. Proces dziczenia powoli zaciera ślady mieszkających tu niegdyś Polaków, Żydów, Ukraińców i innych przedstawiciel wielokulturowej układanki…"

- czytamy na stronie Niewidzialnego Turnickiego Parku Narodowego.

Choć Projektowany Turnicki Park Narodowy nigdy formalnie nie powstał, obszar ten jest domem dla czterech największych polskich drapieżników: wilka, żbika, rysia i niedźwiedzia. W regionie można spotkać również ponad 151 gatunków ptaków, w tym orła przedniego i puchacza. Roślinność w tym regionie jest zróżnicowana, a liczne pomniki przyrody w postaci starych drzew świadczą o zachowaniu naturalnych siedlisk. Las pierwotny, który porasta ten teren, nie był nigdy poddany ingerencji człowieka, co nadaje mu wyjątkowy charakter.

Dla miłośników przyrody Niewidzialny Turnicki Park Narodowy to miejsce pełne możliwości. Obszar projektowanego parku obfituje w szlaki piesze, które prowadzą przez malownicze, górzyste tereny. Choć góry w regionie nie są wysokie, to ich urokliwe widoki, urozmaicone doliny i dzikość otoczenia przyciągają miłośników pieszych wędrówek. Wędrując po tych szlakach, można natknąć się na jelenie, dziki czy sarny, a nawet żbiki.

"W Turnicy są też miejsca nietknięte ręką człowieka od setek lat. To tereny dochodzących do 600 metrów wzniesień lub głębokich leśnych jarów. Na trudno dostępnych dla ciężkiego sprzętu obszarach nadal rosną skupiska potężnych starych drzew. Gigantyczne Jodły, kolosalne Buki, wiekowe Jawory. To prawdziwa kraina żywych pomników. W 2016 rosło tu ponad 6000 drzew o wymiarach pomnikowych. Niestety, intensywne wycinki na tym terenie nie omijają także tych najstarszych drzew.

Chcemy by Turnicki stał się widzialny. To projekt zapoczątkowany obywatelsko, rozwijany przez osoby skupione wokół Kwitnącej Otuliny, sieci osób zaangażowanych w ochronę dziedzictwa kulturowego i naturalnego Pogórza Przemyskiego"

- czytamy na stronie Niewidzialnego Turnickiego Parku Narodowego. 

Choć projekt Niewidzialnego Turnickiego Parku Narodowego wciąż pozostaje w fazie oczekiwania, jego obecność w dyskusjach na temat ochrony przyrody w Polsce jest wyrazem społecznej potrzeby zachowania tego dziedzictwa. Miłośnicy natury i dzikich krajobrazów mają nadzieję, że wkrótce formalnie uznaną strefą chronioną stanie się obszar, który dziś określa się mianem niewidzialnego parku. Wrota Bieszczad, jak niektórzy nazywają ten region, są prawdziwym skarbem dla tych, którzy pragną uciec od zgiełku cywilizacji i zanurzyć się w dzikiej przyrodzie.

Mimo braku statusu parku narodowego, Niewidzialny Turnicki Park Narodowy jest miejscem, które każdy miłośnik natury powinien odwiedzić, by doświadczyć niepowtarzalnych widoków i niezwykłej atmosfery tego regionu.

Niewidzialny Turnicki Park Narodowy

Zobacz naszą galerię!

QUIZ wiedzy o Bieszczadach. Sprawdź, ile wiesz o podkarpackich górach!
Pytanie 1 z 10
Inna nazwa Jeziora Solińskiego to:
Pomorskie. Park Leśny w Oksywiu, ścieżka