Zdrowie

To jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce. W przeszłości to miejsce odwiedzały tłumy

2025-02-19 11:24

W przeszłości uliczki Iwonicza Zdroju były zatłoczone. Kuracjusze z całej Polski zjeżdżali się na Podkarpacie, aby korzystać z uroków tego miejsca. Dziś więcej osób decyduje się na wybór innych znanych uzdrowisk. Iwonicz do jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce, a pierwsze wzmianki pochodzą już z 1413 roku.

Iwonicz Zdrój – jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce

Uzdrowisko w Iwoniczu jest jednym z najstarszych w Polsce. Wzmianki o istnieniu wód mineralnych w tej malowniczej miejscowości pochodzą już z 1413 roku. W 1464 roku we wsi zbudowany modrzewiowy kościół parafialny, a w okresie renesansu wraz z rozwojem nauk przyrodniczych, wzrosło zainteresowanie leczniczymi właściwościami wód mineralnych tego miejsca.

Aktualnie Iwonicz-Zdrój jest dużym ośrodkiem lecznictwa uzdrowiskowego i sanatoryjnego. Leczy się tam różne choroby, w tym schorzenia narządów ruchu, układu trawiennego, reumatologiczne, dróg oddechowych, czy układu nerwowego. W centrum miasta są drewniane wille i pensjonaty z XIX wieku, które wzorowano na modnym w tym czasie budownictwie uzdrowiskowym Szwajcarii.

Historia wód Iwonicza Zdroju na Podkarpaciu

Iwonicz jako uzdrowisko opisany został w książce „Cieplice” autorstwa Wojciecha Oczkę, lekarza Stefana Batorego. Miało to miejsce w 1578 roku. Kilkadziesiąt lat później, lekarz z Przemyśla Jan Sechkini opisywał już walory wód w Iwoniczu wraz z wskazaniami lekarskimi. Ks. Gabriel Rzączyński, pionier polskiej literatury przyrodniczej w 1721 roku opisywał poszukiwania, a nawet wydobycie i przetwarzanie ropy w Iwoniczu. W Visitatio Szembekiana można z 1722 roku jest mowa o uzdrowicielskiej sile wód, która leczy, wzmacnia żołądek i wraca apetyt.

Iwonicz przechodził z rąk do rąk

Historia Iwonicza pokazuje, jak na przestrzeni lat, malownicza miejscowość przechodziła z rąk do rąk. Michał Osztaszewski, dowódca konfederacji barskiej, który nabył pod koniec XVIII wieku miejscowość od Anny Teresy Potockiej, zainaugurował budowę pierwszych instalacji uzdrowiskowych i kąpielowych. Jednak Ostaszewski szybko odsprzedał Iwonicz rodzinie Załuskich. Po latach, a dokładnie w 1825 roku właścicielem miejscowości został Karol Załuski, który niedługo po tym rozpoczął tworzenie uzdrowiska, budowę obiektu kąpielowego i łazienek. W 1914 w Iwoniczu przebywał Józef Piłsudski, który inspirował do tworzenia Drużyn Strzeleckich

Iwonicz należał do rodziny Załuskich aż do 1945. Po zakończeniu działań wojennych jesienią 1944 komisja specjalna Resortu Pracy, Opieki Społecznej i Zdrowia podjęła przejmowanie zakładu zdrojowego i sanatorium „Excelsior”. Z dniem 1 stycznia 1956 podzielono Iwonicz na dwie jednostki administracyjne: Iwonicz Wieś jako gromadę oraz Iwonicz Zdrój jako osiedle

Łukasiewicz Instytut Lotnictwa - Szybowiec Jay
Drogowskazy
Kim są ruinersi? DROGOWSKAZY