Obfite opady śniegu tej nocy i mróz! Nawet 20 centrymetrów białego puchu!

i

Autor: john_Ioannidis

Tej nocy obfite opady śniegu i mróz! Nawet 20 centymetrów białego puchu!

2021-12-11 15:07

Obfite opady śniegu i mróz! To czeka nas w drugiej części nocy z soboty na niedzielę. Nad Bieszczady i Podkarpacie będzie napływało wilgotniejsze powietrze z jednostajnymi opadami śniegu; w ciągu doby może tam spaść 15-20 cm śniegu - wynika z prognozy przekazanej PAP przez Marka Pruchniewicza, synoptyka IMGW-PIB.

Według prognozy pogody na sobotę przygotowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy, do końca dnia Polska będzie znajdowała się pod wpływem podwyższonego ciśnienia. -Zachmurzenie będzie duże, z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Najładniejszej pogody spodziewamy się w środkowej i południowo-zachodniej Polsce oraz w górach na wysokościach powyżej 1500 metrów. Na północy, głównie na Pomorzu Zachodnim, miejscami do wieczora możliwe są mgły, które mogą ograniczać widoczność do 200 metrów. Tam też może poprószyć śnieg. Temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie minus 1-2 stopni w centrum kraju i na zachodzie do plus 3 stopni Celsjusza na wschodzie - powiedział Marek Pruchniewicz.

Obfite opady śniegu tej nocy na Podkarpaciu

W nocy z soboty na niedzielę większość Polski pozostanie w obszarze podwyższonego ciśnienia. W drugiej części nocy krańce południowo-wschodnie kraju zaczną dostawać się pod wpływ niżu znad Rumunii i Morza Czarnego, za sprawą którego nad Bieszczady i Podkarpacie będzie napływało wilgotniejsze powietrze z towarzyszącymi niżowi jednostajnymi opadami śniegu. Według prognoz meteorologów, w ciągu doby może tam spaść 15-20 cm śniegu.

W centrum kraju możliwe są mgły ograniczające widoczność do 100-200 metrów i osadzające szadź. Temperatura najniższa będzie w kotlinach górskich, gdzie termometry wskażą do minus 11 stopni. Na przeważającym obszarze kraju synoptycy spodziewają się od minus 4 do minus 6 stopni. Jedynie na krańcach wschodnich i nad morzem temperatura spadnie do minus jednego stopnia.

Atak zimy w Rzeszowie