Pracownik

i

Autor: pixabay.com/prawomarcina/TikTok Tego pracodawca nie może wam odmówić. Możecie być zaskoczeni

Porady

Tego pracodawca nie może wam odmówić. Możecie być zaskoczeni

2024-01-16 14:38

Popularny na TikToku prawnik Marcin Kruszewski postanowił odnieść się do tematu ważnego dla każdego pracownika. W opublikowanym filmiku wyjaśnia, czy będąc w pracy, w każdej chwili możemy wyjść do toalety. Odpowiedź nie pozostawia złudzeń.

Spis treści

  1. Czy pracodawca może zabronić korzystania z toalety? Prawnik wyjaśnia
  2. Kwestię wyjścia do toalety regulują przepisy 

Czy pracodawca może zabronić korzystania z toalety? Prawnik wyjaśnia

Tematem na kolejny film na TikToku stało się dla Marcina Kruszewskiego wideo, które od jakiegoś czasu krąży w sieci. Prawnik odniósł się do materiału, na którym widzimy pracownicę, przeskakującą nerwowo z nogi na nogę. Ma ona potrzebę wyjść do toalety, ale jednak tego nie robi. Opis filmu jest jednoznaczny – „Masz zakaz korzystania z WC i została godzina do końca zmiany”.

Prawnik nagrał wideo, w którym postanowił rozwiać wszystkie wątpliwości internautów. No właśnie, jak to jest? Czy żeby iść do toalety zawsze musimy czekać na przerwę czy koniec pracy? Czy pracodawca może nie pozwolić nam skorzystać z toalety? - zaczął swoją wypowiedź Kruszewski.

Odpowiedź poznaliśmy szybko i była ona stanowcza. Absolutnie nie! Jednak nie wynika to wprost z Kodeksu Pracy. Pracownik ma prawo do realizowania swoich potrzeb fizjologicznych - wyjaśnia prawnik.

Kwestię wyjścia do toalety regulują przepisy 

Jak słyszymy, jest to choćby efekt istnienia zasady godności człowieka, zawartej w polskiej konstytucji. Pracodawca odmawiając nam możliwości skorzystania z toalety, narusza nasze dobra osobiste i naraża się na odpowiedzialność cywilną – stwierdził bez wahania Kruszewski.

Patrząc z drugiej strony, prawnik zaznaczył, że pracownik nie może traktować wyjścia do toalety jako metody uciekania od swoich obowiązków. Gdyby się na coś takiego decydował, mógłby spodziewać się surowej kary. Kruszewski podkreślił, że ważna jest też specyfika wykonywanego przez nas zawodu.

Wyobraźcie sobie na przykład kogoś, komu powierzamy złoto, a ta osoba wychodzi do toalety i zostawia paletę złota tak, że ktoś może ją ukraść – słyszymy.

ZOBACZ: TAK MIESZKAJĄ PIOTR ŻYŁA I JEGO UKOCHANA, MARCELINA ZIĘTEK

Praca zdalna dla rodziców - wchodzą w życie nowe przepisy | M jak Mama